XML Nedir?

xml-nedirExtensible Markup Language Türkçesi Genişletilebilir İşaretleme Dili’dir. Kısaca XML olarak bilinmektedir. XML, W3C yani Word Wide Web Consortium tarafından tanımlanmış bir standarttır. Fakat XML belirli bir kuruma bağlı değildir. Hem kullanıcılar hem de bilgi işlem sistemleri tarafından kolayca okunabilecek dokümanlar oluşturmaya yarar. Bu özelliği ile veri saklamanın yanında farklı sistemler arasında veri alışverişi yapmaya yardımcı olan ara görevler üstlenir.
XML HTML ile birçok özellik bakımından benzerlik gösteren bir işaretleme dilidir.  XML kişilerin kendi etiketlerini tanımlayarak çok daha rahat ve etkin programlama yapabilecekleri ve bu belirlenen etiketleri kendi yapılarında bir standart oluşturarak esnek, genişleyebilir ve kolay bir şekilde uygulanabilir meta dildir.

Örnek

<musteriler>

< musteri id=”1″>
<ad>CiN</ad>

<soyad> Yazılım </soyad>
</ musteri >
< musteri id=”2″>
<ad>Erdoğan</ad>
<soyad>CİN</soyad>
</ musteri >
</ musteriler>

Şeklinde uzayıp giden bir yapı oluşturabiliriz.

XML, bilgiye hızlı, kolay ve ortamdan bağımsız olarak erişebilme imkânı sunmaktadır. XML’i günlük hayatımızda bilmeden sürekli olarak kullanmaktayız. Fakat XML dosyalarını bulundukları dosyalardan dışarı aktarıldığı zaman özgünlüklerini kaybederler ve çalışmazlar. XML veri transferinin kolaylaşmasını ve verinin içerik bilgisiyle bir yerde saklanmasına yardım eder. XML içerik ve sunum bilgilerini birbirinden ayırmaktadır.

XML’in özellikleri:

  • XML hem bir teknoloji hem de bir dildir.
  • XML dil olarak markup dil’leri oluşturmaya yarar.
  • XML verileri tanımlamak için kullanılan bir teknoloji olarak bilinmektedir.
  • XML verileri tanımlamak için bir standart oluşturmak için oluşturulmuştur.
  • XML verileri standart bir şekilde tanımladığından web’te veya herhagi iki program arasında veri alışverişi kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.