İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

Merhaba, değerli okuyucularımız. İlgilisine bu yazımızda internet sitesi nasıl kurulur konusunu işlemeyi uygun gördüm. Yalnız site nasıl kurulur kısmını teknik olarak değilde izlenmesi gereken yollar olarak anlatacağım. Yani internet sitesi kurmak isteyen ve bu konuda hiçbir fikri olmayan siz değerli ziyaretçilerimize ilk başta ne yapmalı, nelere dikkat etmeli onları anlatmaya çalışacağım.

İnternet Sitesi Kurmak için Fikir Önemli: 

İnternet sitesi kurmak için öncelikle bir fikir gerekli arkadaşlar. Örnek verecek olursak şuan bulunduğunuz site (cinyazilim.net) fazla bir getirisi olmayan paylaşım amaçlı vakit geçirme amaçlı kurulmuş bir sitedir. Paylaşmak elbette iyi bir fikirdir ama kar amacı güdüyorsanız, parlak iyi bir projeniz olması gerekir. Bu konuyu biraz daha açacak olursak, internette o tarzda kurulmamış bir site kurmak bu fikre sahip olmak sizi dünyanın zenginleri arasına sokabilir. Buna örnek olarak facebook, twitter , instagram en canlı örneklerdir. Daha önce başkası tarafından kurulmayan kendine has formatı olan sitelerdir ve kuruldukları andan itibaren birazcıkta reklam gücüyle aklınızın alamayacağı kadar maddi getirisi olmaya başlamış sitelerdir. Paylaşmak güzeldir dedik bu yüzden paylaşım açısından her site iyidir. Ama proje açısından değerlendirecek olursak sitemiz cinyazilim.net dahil birçok site iyi bir proje değildir. Çünkü yüzlerce bilgi paylaşımı veren bir site vardır.

İnternet Sitesi Kurmak için Site İsminin Önemi:

İkinci çok önemli konumuz ise sitenin ismidir. Biz buna “Alan Adı” yada “Domain” de diyoruz. Hiç bilgisi olmayan arkadaşların anlayacağı şekilde site ismi diye bahsedelim. Eğer ki kurmayı planladığınız site her konuyu paylaşacağınız bir site değilse, tek konuyu paylaşacaksa mutlaka ama mutlaka sitenin ana konusu ile ilgili bir site ismi bulmanızda yarar var. Örnek olarak sadece kek tarifleri, yemek tarifleri ile ilgili bir site kurmak istiyorsanız, kektarifleri.com gibi güzel bir isim bulabilirseniz siteniz en kötü googlede ilk 2 sayfada hatta ilk sayfada ilk sıralarda çıkar. Ki bu sitenize çok ziyaretçi gelebilmesi için çok önemlidir. Eğer her konuda paylaşım yapacak bir site kuracaksanız, yada portal tarzı bir site kuracaksanız bu kezde site isminiz çok akılda kalıcı birşey ve kısa bir isim olmasına özen gösteriniz. Örneğin Mynet sitesi portal tarzı bir sitedir ve bünyesinde arkadaşlık, oyun, haber birçok konuyu barındırır. Bu yüzden çok güzel bir site adı bulmuşlar ve satın almışlar. Mynet akılda kalıcı bir site ismi (domain) dir. Site ismi ararken 3 ile en fazla 6 harf olmasına dikkat etmenizde yarar vardır. cinyazilim.net aslında uzun ve bu söylediğime ters bir durumdur. Ama o an için öyle gerektiğinden bunu aldım. Site ismi bulmak çok zordur. Bunun zorluğu ise güzel site isimlerinin bir çoğu daha önceden başkaları tarafından alınmıştır.

Site Kurmak için İyi bir Host Önemlidir:

Host dediğimiz şey kısacası sitemizi barındıracağımız, sitemizin açık kalmasını sağlayan veri depolarıdır diyebiliriz. Bu konuyu yüzeysel olarak geçeceğim çünkü başlangıç aşamasında olan arkadaşlarımız konuyu daha rahat bir şekilde anlayabilsinler. Alacağınız hostun alanı yüksek olmalı. Hızlı ve Türkiye’de barınan bir host almanızda çok yarar vardır.

Site Kurmak İçin Tasarım, Script (Site şablonu) Önemlidir:

Site kurmak için en önemli konulardan biriside sitenizin tasarımı, scripti yani sitemizin görünümüdür. Fazla karışık olmayan, çeşitli kategorilere ayrılmış, site ziyaretçilerinizin aradığı konulara rahatça ulaşabileceği bir site olmalıdır.

Kısaca web sitesi nasıl kurulur konusu hakkında başlangıç aşamasında dikkat edilmesi gereken çok önemli konuları açıklamaya çalıştım. Yardımcı olabildimse ne mutlu bana.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.