Open Graph (OG) Nedir?

Open Graph, og kısaltması ile çoğu yerde karşımıza çıkıyor. Open Graph teknolojisi ile gelecek internet ve seo yöntemleri konusunda birçok fikre sahip oluyoruz. Open Graph çok uzak bir yerde olmamakla beraber şuan bile çoğu web sitesinin kodlama yapısında bunun yanı sıra sosyal medyada sıklıkla kullanılıyor.

Open Graph kavramını en kolaya indirgeyerek açıklamak gerekirse; İnternette dolaşan kişilerin hangi videoyu izlediğini ve ya neler yaptığının kaydını tutmak, daha etkin ve daha geniş kitlelere reklam yapılmasını sağlayan bir teknolojidir. Bu sayede internetteki reklam alanları çok daha geniş düzeylere ve direk olarak hedef kitlelere ulaşacaktır. Bunun yanı sıra OG teknolojisi altyapısını kullanan bir sitede izlediğiniz videoyu sizin haberiniz olmadan facebook zaman tünelinizde şu kişi bu videoyu izledi diyerek bir gönderi yayınlanacaktır ki bu da bir reklam çeşididir. Türkçe açılımı Açık Grafik protokolü olarak geçmektedir. Open Graph yöntemi sayesinde sitelerinize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Örneğin yine videolardan örnek verecek olursak; sitenizde video izleyen kişinin facebookta zaman tünelinde izlediği video kendiliğinden paylaşılacaktır. Böylece arkadaşının izlediği videoyu gören kişilerde bu uygulamayı kullanacak, onlarında arkadaşları videoyu izlemek isteyeceklerdir. Tamamı size son derece geniş bir hit getirisi sağlayacaktır. Sadece video olarak değil kullanıcıların tüm aksiyonlarına open graph destek vermektedir.

Open Graph ilerleyen zamanlarda internet siteleri için ilaveten çok iyi bir hit çekme kanalı haline gelecektir. Artık facebookta görmekten çok sıkıldığımız izlesene.com reklamları buna iyi bir örnektir. Bir ara son derece iyi hit alan izlesene.com sosyal medyanın gelişmesiyle kaybettiği hitlerini sosyal medya ile geri toplamaya başladı. İzlesene haricinde dailymotion, metacafe, ticketmaster, foursquare gibi çoğu site bu protokolü kullanmaktadır. Bu protokolden sonra ziyaretçilerinde radikal düzeyde artışlar sağlanmıştır.

Open Graph anlattığımız kadar kolay bir olay değil… Geliştirileceğini düşündüğümüz bu teknoloji vasıtasıyla ilerleyen zamanlarda arkadaşlarımızın hareketlerini çok daha ayrıntılı ve şahsileştirilmiş olarak izlememiz mümkün olacak. Nereye gittiğini, ne yediğini, internetten neleri aldığını zaman tünelinde görebileceğiz.  Sadece biz değil sosyal medya siteleri tüm bu şahsi bilgileri kaydederek kullanıcılarının ayrıntılı analizlerini çıkartarak ona ilgisini çeken konular ile ilgili tavsiyeler sunacak. Yani bu teknolojiyi facebookta kullanan kişilerin facebook hangi yemeği sevdiğini ve alışveriş yaparken neleri alması gerektiğini bilecek. İleride bir seo projesine başlanırken seo uzmanı tarafından open graph teknolojisi kesinlikle gözden geçirilmesi gerekecek.

Open Graph teknolojisinin önü açık olmakla beraber sosyal medyadan kopuk olarak yayın yapan siteleri, sosyal medyada çekerek hem daha etkin bir biçimde tanıtılmasında önemli bir rol oynayacak hem de internette yaptığımız her şeyin kayıtları son derece ayrıntılı bir biçimde tutulacak.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.