SQL’de CHARINDEX Fonksiyonu Kullanımı

CHARINDEX Transact-SQL dilinde kullanılan önemli karakter fonksiyonlarından birisidir. Bu fonksiyon bir dize içinde belirtilen bir ifadenin (karakterin) başlangıç konumunu döndürür. Örneğin e-mailleri tutan bir alanınız mevcut, burada “@” işareti öncesi ve sonrasını belirlemede veya ‘.’ ile ayrılmış bir karakter dizesinde nokta öncesini ve sonrasını belirlemede kullanabilirsiniz. Kısaca bir karakter kümesinin içerisinde geçen bir karakterin, bu karakter kümesinde kaçıncı karakter olduğunu bulmak için ve string ifade içinde başka bir string ifade aramak için kullanılır. CHARINDEX fonksiyonu 2 parametre almaktadır. 1.parametredeki değerin 2.parametre olarak verilmiş değerde olup olmadığını belirtir. 
Kullanımı : CHARINDEX ( ifade1, ifade2, [başlangıç konumu] )  
İfade1: İfade2 içinde arama yapılacak karakterleri belirtir.
İfade2: Arama yapılan metini belirtir.
Başlangıç Konumu: Aramanın başlanacağı konumu belirtir.

Döndürdüğü Tür: Int  İfadelerden birisi NULL ise CHARINDEX fonksiyonu NULL değerini döndürür. İfade1, İfade2 içinde bulunamazda 0 değeri döner.

Örnek: 

SELECT CHARINDEX('Cin', 'Cinyazilim')
Sonuç: 1

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.