Casus Yazılım Nedir?

Casus yazılım kişisel bilgi toplama, karşıdaki kişinin onayını almadan bilgisayarından dosya alma ve ya bilgisayarda değişiklik yapabilmeyi sağlayan yazılımlardır. Şimdi anlatacağım durumlarda bilgisayarınızda casus yazılım bulunabilir.

  • Casus yazılım kişisel bilgi toplama, karşıdaki kişinin onayını almadan bilgisayarından dosya alma ve ya bilgisayarda değişiklik yapabilmeyi sağlayan yazılımlardır. Şimdi anlatacağım durumlarda bilgisayarınızda casus yazılım bulunabilir.
  • İnternette olmamanıza rağmen açılan reklam pencereleri görüyorsanız.
  • Web tarayıcınızın giriş sayfası sizin isteğiniz dışında değişmesi,
  • Tarayıcınızda istemediğiniz farklı bir araç çubuğu görüyorsanız ve bu araç çubuğundan kurtulmakta zorluk çekiyorsanız.
  • Bilgisayarınızın istediğiniz işlemleri yaparken kilitlenmesi ve ya performansının düşmesi,

Gibi durumlar oluştuğu zaman bilgisayarınızda casus yazılım bulunmaktadır.

Bu casus yazılımların sisteminize girebilmesi için çeşitli yollar bulunmaktadır. Bunlar internetten müzik, film, program gibi dosya indirirken yüklenen dosyalardır. Bunun için dosya indirirken inen dosyanın ne olduğuna çok dikkat ediniz. İstemediğiniz bir dosya ve ya bilmediğiniz bir dosya bilgisayarınıza indiği zaman açmadan hemen silin.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.