Web Tasarımı Nedir?

Web sitesinin görüntülenen grafik ara yüzünü göze hoş gelecek şekilde, basit ve kullanışlı, bilgiye en kısa yollan ulaşabilecek, işlevsel bir yapıda oluşturulmasına web tasarımı denir.

  • Profesyonel bir web sitesinin kullanıcı odaklı olması gerekir.
  • Web sayfasının hızının düşmesine sebep olacak animasyonlar, bekleme süreçleri, video ve ses nesneleri sitede tercih edilmemelidir.
  • Web sitesinin her sayfası arama motorları tarafından listelenebilir yapıda olmalıdır.
  • Sitede gereksiz ve kullanılmayacak nesneler olmamalıdır.
  • Web sitesi özgün olmalı, tasarımı ve içeriği tekil olmalıdır. 

Web sayfası yapmak ve yayınlamak bir anlamda yeni bir işyeri açmaya benzetilebilir. Önce bir dükkan kiralarsınız. Sonra dükkânınıza bir isim verirsiniz ve müşterilerinize ürün satmak ya da sergilemek için ürünler alır dükkânınızı doldurursunuz. İşte web tasarımı yapmakta böyle bir iştir. Web sayfanızın nasıl olacağına karar verdikten sonra web sayfanızın adını (domain) alırsınız. Bunun akabinde dosyalarınızı barındırabileceğiz bir hosting kiralarsınız. Web sayfasının içeriklerini oluşturabileceğiniz bir web editör programına ihtiyacınız olacaktır. Günümüzde pazarında en çok kullanılan “Adobe Dreamweaver” ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilecek bir programdır. Adobe’nin web sitesinden deneme sürümünü indirip kullanmanız mümkündür. Dreamweaver, alanının öncüsü bir WYSIWYG (What you see is what you get / Ne görürsen onu alırsın) bir web editör ve geliştirme programıdır.

Dreamweaver; başta HTML düzenleme olmak üzere bir web tasarımcının ihtiyacı olan hemen hemen her konuda ihtiyaçlara cevap verebilecek özelliklere sahiptir. Örneğin; tablo, resim, metin ve aklınıza gelebilecek her türlü HTML bileşenini sayfalarımıza görsel bir ara yüzle ekleyebilir ve bunları düzenleyebilirsiniz.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.