Microsoft Visual Studio

Microsoft Visual Studio Sürümleri

Visual Studio Express
Visual Studio Express Versiyonu, hafif, bedava, bireysel IDE setlerinden oluşan, “per-platform” ve “per-language” bazında Visual Studio IDE’nin hafifletilmiş bir sürümüdur. Bireysel Visual Studio Shell AppIds üzerine desteklenen platformlar için geliştirme araçları (Windows, internet, telefon) ya da desteklenen geliştirme dillerini (C#, VB) yükler.

  • Visual Basic Express
  • Visual C++ Express
  • Visual C# Express
  • Visual Web Developer Express
  • Express for Windows Phone

Visual Studio LightSwitch
Microsoft Visual Studio LightSwitch, mevcut .NET teknolojileri ve Microsoft platformları üzerinde inşa edilmiş “line-of-business” programları oluşturmak için özel olarak hazırlanmış bir IDE’ dir. Üretilen programlar mimari olarak 3 katmanlıdır: kullanıcı ara yüzü Microsoft Silverlight üzerinde çalışmaktadır; mantık ve veri-erişimi katmanı, Asp.NET üzerinde çalışan, WCF RIA Servisleri ve Birim Çerçevesi (Entity Framework) üzerine kurulmuştur ve ana veri deposu, Microsoft SQL Server Express, Microsoft SQL Server ve Microsoft SQL Azure’ yi desteklemektedir.

Visual Studio Professional
Visual Studio Professional Edition, bütün desteklenen geliştirme dilleri için bir IDE sağlamaktadır. MSDN desteği, MSDN Essentials ve ya lisansa bağlı olarak tam MSDN kütüphanesi olarak kullanabilmek mümkündür. XML ve XSLT düzenlemesi destekler ve yalnızca ClickOnce ve MSI kullanan kurulum paketleri oluşturabilir. Server Explorer ve Microsoft SQL Server ile entegrasyon araçlarını içerir.

Visual Studio Premium
Visual Studio Premium Edition, Visual Studio Professional araçlarını içerir ve kod metrikleri, profil, statik kod analizi ve veri tabanı birim testi gibi ek fonksiyonler ekler.

Office için Visual Studio Araçları
Office için Visual Studio Araçları, Microsoft Office paketi için geliştirme araçları içeren, bir SDK ve eklentidir. Daha önce (Visual Studio .NET 2003 ve Visual Studio 2005 için) yalnızca Visual C# ve Visual Basic gibi dillerde desteklenen ya da Team Suite’ e dahil edilmiş ayrı bir SKU’ydu. Visual Studio 2008 ile, artık ayrı bir SKU yalnız Profesyonel ve daha yüksek versiyonlerle beraber gelmektedir.

Visual Studio Ultimate
Visual Studio Ultimate, Visual Studio Premium tarafından sağlanan özelliklere ek olarak, program ve veri tabanı geliştirme, işbirliği, ölçümler, mimari, test ve raporlama araçları kümesi özelliklerini içermektedir.

Visual Studio Takım Sistemi
Visual Studio 2010’dan önce, Visual Studio Team System için dört “rol-özel” versiyonler;

  • Takım Tarayıcısı (Team Explorer) -Temel TFS clientsi
  • Mimari Versiyon (Architecture Edition)
  • Veri tabanı Versiyonu (DataBase Edition)
  • Geliştirme Versiyonu (Development Edition)
  • Test Versiyonu (Test Edition)

Test Profesyonel
Visual Studio Test Professional versiyonu Visual Studio 2010 ile tanıtıldı. Odağı, özel test rolü ve test ortam yönetimi desteği üzerine yoğunlaştırmıştır.

 

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, ardından Fark ve Fark Tekstil' de Web Yazılım Geliştirici olarak çalışmaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.