Html5 Video Etiketinin Kullanımı

Siteler video oynatabilmek için Flash Player gibi oynatıcılar sayesinde video kullanmaktaydı. Ancak Html’nin son sürümü Html5 video oynatmak için dış bir kütüphaneye ya da dosyaya gerek kalmadan kısacası Flash Player’a gerek kalmadan video kullanma özelliğine sahiptir. Html5’in sağladığı bu avantaj ise hem kodlayanlar hem de video izleyenler için zamandan tasarruf olarak geri dönüş yapmaktadır. Üstelik sözü edilen özellik Seo açısından da daha iyi bir özellik sağlamaktadır.

Web sitenizde video kullanmak ise oldukça basit. Yapmanız gereken </video> etiketini kullanarak gerekli düzenlemeleri yapmak. Html5 video düzenleme koduna bir örnek ise aşağıdaki gibidir.

<video width=”250″ height=”300″ controls=”controls”>
<source src=”video.mp4″ type=”video/mp4″>
<source src=”ses.ogg” type=”video/ogg”>

 

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.