Samsung Galaxy S5 Hızlı ve Uzun Şarj Ömrü ile mi Geliyor?

Teknoloji o kadar ilerledi ki mobil teknoloji üreticileri artık kullanıcılara, birbirinden güzel yüzlerce hatta binlerce uygulama ve özellikler sunmaktalar. Uygulama ve özelliklerin çok ileri düzeyde olması her ne kadar güzel olsada, bu mobil cihazlar için büyük bir handikapı da beraberinde getirmiştir. Nedir bu handikap dersek, sizlerinde tahmin edeceği gibi şarj edilme süresi ve şarjın çabuk bitmesi.

Maalesef mobil cihaz üreticileri bu konuda oldukça pasif kalmaktadırlar. Ürettikleri mobil cihazlar ile kullanıcıların yüzlerini güldüren gerek Apple, Sony, Samsung, Nokia, gerekse diğerleri bu konuda yeterli mesafe kat edememişlerdir. Bir telefonu günde birkaç kez şarj etme gereğinin ortaya çıkması teknolojiyi ileri derecede hayatlarına sokmuş olan insanlar için adeta bir çile haline gelmiştir.

Son zamanlar da geçte olsa bunu anlayabilen (!) mobil cihaz üreticileri, ürettikleri cihazların hızlı şarj edilebilmesi ve bu şarjın daha uzun süre kullanılabilmesi için çeşitli ar-ge çalışmalarına hız vermeye başlamışlardır. Ar-ge çalışmalarının tam olarak mobil teknolojiyi sıklıkla kullananlar için neyi getireceğini kestirmek güç olsa da, bu cihazların pil ömrü konusunda bir adım ileride olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Akıllı telefon üreticilerinden LG G2 Modelinde 2013 yılında bunu yapmayı azda olsa başarmıştır. Kullandığı çift katmanlı 3.000 mAh Sio+ pil ile, hem daha hızlı şarj hemde yapılan şarjın daha uzun süre kullanılmasını bir nebzede olsa sağlamıştır. Rekabetin çok üst seviyede olduğu teknoloji alanında LG’nin bu hamlesine, Samsung tarafından karşı atak geleceği yönünde ki haberler,  teknoloji kulislerine çoktan düştü bile.

Kullanıcılarına oldukça yenilikçi ve ileri düzey kullanım sunmayı başaran Samsung, şimdi de Akıllı cep telefon kullanıcıların en sıkıntılı oldukları hızlı şarj edilebilir ve daha uzun kullanım süresi sunan Pil için çalışmalarına hız verdi. Bu çalışmalardan olumlu sonuç alındığı teknoloji analistleri tarafından belirtilmekte olup Yeni çıkacak Samsung Galaxy S5’lerde 2.900 mAh kapasitesine sahip pile yer vereceği söylenmektedir. 2013 yılı içerisinde diğer mobil cihaz üreticilerinin 3.000 mAh kapasiteli pil kullanmaları, Samsung Galaxy S5’lerde 2.900 mAh lık piller kullanmasının fazla bir fark yaratmayacağı kanısı oluştursa da,  Samsung hali hazırda kullanılan Li-on pillere nazaran %20 oranında daha fazla enerji depolayabilecek. Çünkü bu pil Amprius teknolojisi ile üretilecek.  Şayet Samsung Galaxy S5 modellerinde bunu yaparsa, LG’nin de önüne geçecek. Çünkü bu pilin gücü aşağı yukarı 3.480 mAh ‘e denk gelecek. Ancak yeni bir akıllı telefon olarak sunacağı yeni özelliklerle buda yeterli olacağı kanısında değilim. En azından sadece orantıyı dengelemiş olacak.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.