FTP Nedir?

ftplogoBugün arkadaşlar sizlere FTP’nin ne olduğu ve niçin kullanıldığı hakkında bilgi vereceğim. Öncelikle FTP’nin açılımına bir bakalım. FTP File Transfer Protocol olup Türkçe Dosya Transfer Protokolü anlamına gelir. Adından anlaşılabileceği gibi bu sunucular dosya sunma işlemlerini yapar. Örneğin bir web sayfası hazırladık bu hazırladığımız web sayfasının içeriklerini hostumuza yüklemek istiyoruz. İşte bu sırada dosyalarımızı kolay bir şekilde sunucumuza yüklememizi sağlar. Bu işlemi yaparken hostunuza ait kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra rahat bir şekilde web sayfanıza yükleme yapabilirsiniz. Çünkü FTP ile bağlantı yaptığımızda görürüz ki web sayfasındaki dosyalar bir klasör şeklinde belli bir düzen dahilinde olmaktadır. FTP sunucularına kendi kullanıcı adı ve şifremizle giriş yaparak dosya düzenlemesi yapabilirsiniz. Herkesin kullanımına açık olan klasörler genel anlamda  “pub” adlı klasörün içinde bulunur.

FTP yazılımlarına örnek verecek olursak; FileZilla, CuteFTP gibi yazılımlar FTP yazılımlarıdır. İlerleyen zamanlarda sizlere bu programların kullanımı hakkında bilgi vereceğim.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.