Hosting Nedir?

web-hosting-nedirBugün sizlere hosting’in ne anlama geldiğini anlatacağım. Bu ne anlama geliyor. Web sayfasını hazırladık bütün içerikleri web sayfamıza ekledik ama bu içerikleri sadece biz görebiliyoruz bu içerikleri nasıl bütün dünyanın görmesini nasıl sağlayabiliriz? İşte tam bu sırada hosting firmaları devreye giriyor. Hosting web sayfasını hazırladığımız zaman yayınlamak için kullandığımız hizmettir.
Yaptığımız sayfanın özelliğine göre bir hosting firması aramaya başlarız. İki türlü hosting sunucusu vardır. Hazırlamış olduğumuz web sayfasının kodlamasına göre bu sunuculardan birini seçeriz. Bu hosting sunucuları nelerdir? Linux ve Windows sunucuları olarak iki tür web sunucusu vardır. Bunlardan hangisi ihtiyacımızı karşılayacağını artık web sayfamızın kodlaması belirler. Asp.NET için windows sunucusu, PHP için linux sunucusu seçmeliyiz.

Hosting hizmeti normal bilgisayarlardan daha güçlü bilgisayarlar tarafından sağlanmaktadır. Malum web sayfasına kullanıcılar günün 24 saati ulaşma ihtiyacı duyar. Normal bilgisayarlar 24 saat çalışmada sorun oluşturabilir. Bunun için normal bilgisayarlar ile bu web yayınlama işi yapmak uygun değildir.

Günümüzde birçok yerli ve yabancı firma hosting hizmeti vermektedir. Hosting firmaları bu web dosyalarınızı sunucularında barındırmak için sizden aylık ya da yıllık olarak kiralama usulü hizmet verir. Burada hosting firmanızı seçerken ilk hangi tür sunucu ihtiyacınızı karşılayacak onu belirlemelisiniz. Daha sonrada ne kadar alan sizin işinizi görür. Yaptığınız web sayfasının amacına göre bu hosting boyutu değişiklik gösterir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.