Ziyaretçilerin SEO Uygulamalarına Katkısı

Sitemizi giren ziyaretçilerin SEO çalışmalarımız üzerinde büyük katkısı vardır. Çünkü websitemizi ziyaretçilere hizmet verebilmek amacıyla kullanıma açıyoruz. Bu nedenle Google SEO çalışmalarını dikkate alırken siteyi gelen ziyaretçilerin sitede ne kadar bir süreyle kaldıklarına büyük önem veriyor.

Peki ziyaretçilerin sitemizde daha çok vakit geçirmesini nasıl sağlayabiliriz?

Bu sorunun cevapları arasında benim en önemli olarak gördüğüm özgünlüktür. Çünkü hem Google botları açısından hem de sitemizi ziyaret eden kullanıcılar açısından en önemli çalışma budur. Çünkü ne Google botları ne de kullanıcılar başka sitelerde gördükleri yazıların aynısını sizin sitenizde de görmekten hoşlanmayacaktır. Çünkü insanlar yeni siteleri yeni şeyler bulabilme umuduyla ziyaret ederler. Siz sitenize her yerde bulunabilecek bir yazı eklerseniz bu kullanıcılar tarafından eksi puan almanıza neden olur.

Ziyaretçileri sitenizde tutmaya yarayacak bir başka yöntem ise anlattığınız, açıkladığınız bir konuda örnekler vermek olacaktır. Çünkü bu sayede kullanıcıların kafasında hiç bir soru işareti kalmayacak ve aradıkları cevabı tam olarak bulabileceklerdir.

Bir başka yöntem olarak da kalınlaştırma ve renklendirmeyi ele alabiliriz. Çünkü bu hem sitenizin estetik açıdan daha güzel görünmesini sağlayacak hem de kullanıcıların aradıkları bölgeleri zaman kaybetmeden bulmasına yarayacaktır.

Son olarak değinmemiz gereken nokta ise reklamlar. Eğer sitenizin her santimetre karesini reklamlarla doldurursanız bu sitenize gelecek ziyaretçileri gerçekten mutsuz olabilir. Çünkü o hareket ve renk karmaşasında kullanıcı dikkatini asıl odaklanması gereken yere veremez ve çareyi başka siteleri aramakta bulur.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.