Site Hızını Arttırma Teknikleri

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) yapacaksanız site hızı faktörünü göz önüne almanız gerekiyor. 15 – 20MB’lık hayal ettiğiniz sitelerden vazgeçin çünkü sitelerinizi artık SEO odaklı yapmanız gerekmektedir.

Siteniz hızlandıktan sonra rakiplerinizden bir adım önde olursunuz. Özellikle de rekabeti yüksek olan sektörlerde rakiplerinizin çoğu hız konusunu göz ardı ederler. Sitenizin Gonzales misali hızlı olması için yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir.

Kodlarınızı Optimize Edin
Kodların optimize edilmesi her konudan siteniz için avantaj sağlıyor.  Kodların optimize edilmesi botların içeriklerinizi tarayabilmesini daha hızlı ve daha kolay gerçekleştirir. Açtığınız zaman karınca topluluğu gibi gözüken kod parçaları her zaman dezavantaj sağlar. Kodlarınızın standartlara uygun yazılmasına dikkat etmek gerekir. Inline JavaScript ve CSS yazmaktan kaçının ve gereksiz yere JS, CSS sayfanıza eklemeyin. Birden fazla dışarıdan dosya çağırmak yerine bunları tek bir dosyada birleştirmeyi deneyin. Projeniz bittikten sonra mutlaka sıkıştırma yapınız.

JS ve CSS kodlarınızı aşağıdaki sitelerden sıkıştırıp optimize edebilirsiniz;

  • http://closure-compiler.appspot.com/home
  • http://www.csscompressor.com/

Seo uzmanı olmayı düşünüyorsanız mutlaka HTML5, CSS3, JavaScript, Jquery hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Hatta C#, PHP gibi konularda da bilgi sahibi olursanız çok fazla yararını görürsünüz.

Valid HTML5 ve CSS3 Faktörünü Unutmayın
HTML5 ve CSS3 devlerin ortak desteklediği bir proje. Hem mobil hem de arama motorları tarafında oldukça destek gören HTML5′in sitenize kullanılması sizlere avantaj sağlıyor. HTML5 tasarımlarınızın mobil uyumlu yani responsive olmasına dikkat ediniz. Semantic web konularından dolayı da Google HTML5′i destekliyor. HTML5′de yazdığınız etiketler içerik hakkında bilgiler veriyor ve anlam taşıyor. Örneğin <nav> etiketi orada menünün olduğunu göstermektedir. HTML5 devam eden bir proje ve kısa zaman da biteceğe benzemiyor ama temel olarak aynı diyebiliriz.  Tarayıcıların desteklemeyip, desteklememe konusundaki sıkıntılarınızı bir kenara bırakın çünkü Chrome büyük oranda destekliyor. Dünyada Chrome kullanımı diğerlerine fark atmış durumda ve Google’dan buradan verileri toplamaya devam ediyor

http://html5test.com/ adresinden tarayıcıların HTML5 destekleyip desteklemediği konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Web’in geleceğini düşünürsek ileride yapay zeka burada önemli rol oynayacak. Bunun sinyallerini şimdiden Google veriyor. Google yakında dünyayı pat diye küçük bir operasyonla ele geçirirse şaşmamak gerekir.

SEO için CSS Sprite Kullanın
CSS sprite sayesinde web sitenizdeki resimler tek bir kere yüklenmektedir. Birden çok resmi tek bir resimde birleştirerek CSS ile resmin gösterilmesi gereken konumunu değiştiriyorsunuz. Site hızlandırmada oldukça önemli bir yer tutmaktadır. SEO projelerinizde mutlaka göz önünde bulunduracağınız bir faktördür.

Gereksiz Reklamlar ve İstatislikleri Kaldırın
Sitenizdeki gereksiz reklamları kaldırın. Özellikle bazı reklamlar ciddi yük getiriyorlar. Hem istatislik toplayıp hem de gerekli-gereksiz görseller gösteriyorlar. Bunlar ziyaretçinizin hemen x tuşuna basmasına sebebiyet veriyor. Aynısı istatisliklerinizi tutan servisler içinde geçerlidir. Çok ihtiyaç duymadıkça ve bilinen büyük firmalar haricindeki istatislik hizmetini tercih etmeyin.

Resimlerinizi Optimize Edin
http://www.cinyazilim.net/seo-uyumlu-resimleri-optimize-yapma/ adresinde resimlerinizi nasıl optimize edeceğinize dair bilgiler yer almaktadır.

WordPress Siteler için Wp Super Cache
Wordpress sitelerinizde super cache kullanımı kolay yoldan bir çok işlemi yapıyor. http://wordpress.org/plugins/w3-total-cache/ adresinden eklentiye erişebilir ve detaylarını görebilirsiniz.

Sunucularınızı Optimize Edin
Linux sunucular hem maliyet hem de hız açısında Windows’dan her zaman daha üstündürler. Bu yüzden gerekmedikçe Microsoft tabanlı atraksiyonlara girmenize gerek yoktur. Hosting, Reseller alacaksanız sunucu konusunu pek dert etmenize gerek yok fakat VPS ya da sunucu alıyorsanız hız ve güvenlik ayarlarının yapılmış olmasına önem gösteriniz. Bu konuda uzman kişilerden mutlaka destek alın.

CDN Servisi Kullanın
CDN(Content Delivery Networks) servisi yüksek hitli sitelerde oldukça yararlı olmaktadır. Trafik sorununuza çözüm oluyor. Özellikle de WordPress sistem kullanıyorsanız CPU  limiti yüzünden hesabınızın kapanmasını önlersiniz. Ayrıca w3 Total Cache eklentisi ile çok kısa sürede kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Site Hızını Test Edebileceğiniz Araçlar
Gtmetrix.com, http://tools.pingdom.com/fpt/, https://developers.google.com/speed/pagespeed/ adreslerinden site hızınızı test edebilirsiniz. %100 yapacağım diye abartmaya gerek yok.

Sonuç olarak web sitelerinizi yaparken site hızını mutlaka göz önünde bulundurun. Var olan sitelerinize hız konusunda çalışma yaptıktan sonra pozitif yönlerini göreceksiniz. SEO çalışması yapacağınız projeler üzerinde bazen müşterileri ikna etmek deveye hendek atlatmaktan daha zordur.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.