SEO Ve AdWords Hangisi İyi?

SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu ve AdWords hedef kelimelerden gelen trafiği arttırmaya yarar. Öte yandan, bunlar internet pazarlama açısından zıt görüşlere sahiptir.

SEO ve AdWords

SEO web sitenizin içeriklerini arama motorlarına uygun bir şekilde ayarlamaya yarar. SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu doğal arama sonuçlarında yükselmenizi sağlar. SEO web sayfalarınızı belirli anahtar kelime terimlerine göre optimize etmenizi sağlar. SEO’nun açılımı Arama Motoru Optimizasyonu yani ingilizcesi Search Engine Optimization. SEO, web sitenizi ürün veya hizmetinizle, işinizle ilgili sorgulara göre arama motoru sıralamasında yükselterek trafik kazanmanıza olana sağlar.

Adwords, reklamınızı Google arama sonuç sayfalarında üst veya sağ tarafta ya da diğer affiliate web sitelerinde yer almasını sağlayan diğer internet pazarlama alternatifidir. Belirli bütçe karşılığında internet kullanıcılarının arama sorgularına göre reklamınızı ziyaretçilerinizi gösterebilirsiniz. Ziyaretçi reklamınıza tıklar ve sitenizi ziyaret ederler. Adwords reklamverenin reklamına her zaman biri tıkladığında para öder, çünkü AdWords tıklama başına ödeme yöntemiyle çalışır. Aşağıda doğal veya organik arama sonuçları ve ücretli AdWords arama sonuçları arasındaki farkları açıklamaya çalıştım.

 • Organik arama sonuçlarında tıklama ücretsizdir ancak AdWords’te tıklama başı para ödenir.
 • AdWords reklamları anında kapatılıp açılabilir ancak SEO’nun arama sonuçlarındaki etkisi çok uzun zaman alabilir.
 • AdWords işinizi arama sonuçlarında görüntüleyerek daha fazla güvence altına alabilir. İnsanlar sizi, ürün veya hizmetinizi birçok yöntemle arayabilir. Organik arama sonuçlarında yükselmeniz pek kolay değil ancak AdWords ile işinizi garanti altına alabilirsiniz. SEO ile üst sıralarda çıkmak için sürekli para ödemeniz gerekmezken Adwords ile üst sıralarda çıkmak için sürekli para ödeme zorundasınız.
 • SEO yaparken web sitenizle ilgili yüksek trafikli anahtar kelimelerinizi hedeflemeniz gerekmektedir.
 • AdWords reklamları organik sonuçların en üstünde yer alır. Fakat 20-30 milyondan fazla internet kullanıcısı tarayıcılarında reklam engelleyici kullanmaktadır, tabi teknoloji meraklıların çoğu da bu eklentiyi kullanır, dolayısıyla eğer ürün veya hizmetiniz teknoloji ile ilgili ise çok önemli müşterilerinizi kaçırabilirsiniz.
 • AdWords, Google reklamlarına kayıtlı internet sitelerinde, Google arama motorunda ve Google Ortaklık Sitelerinde çalışır.
 • AdWords satışlarınızı ve ilanlarınızı hızlı bir şekilde oluşturur.
 • AdWords’te kurallara aykırı davranırsanız uyarı vermeksizin hesabınızı kalıcı bir şekilde askıya alır aynı zamanda her ürünün reklamını yapamazsınız.
 • Eğer SEO’nun etkisi azalırsa belli bir zaman sonra web site sıralamada yavaş yavaş gerilemeye başlar.
 • Google AdWords’ün en önemli rakipleri Yahoo! Search Marketing ve Microsoft adCenter’dir.
 • SEO aynı zamanda web sitenize gelen bağlantıların kalitesini ve miktarını optimize etmeye faydası vardır.
 • AdWords, kampanyanızı başlattıktan hemen sonra sitenize hemen trafik çekmeye başlar.

Gördüğünüz üzere, AdWords ve SEO her ikisinin de kullanma yeri ve araçları farklıdır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.