Sosyal Medyanın E-ticaret’e Etkileri

E-ticaret sistemlerinin her geçen gün hayatımızda daha fazla bir öneme sahip olmaya başlamasıyla birlikte işlerin daha hızlı ve daha erişebilir hale getirilmesi için çalışanlar bu konuda sosyal medyanın önemini de çok geçmeden anlamış bulunmaktadırlar. Öyle ki, günümüzde sosyal medyanın e-ticarete etkisi %60’ların üzerinde seyretmektedir. Hal böyle olunca da bu şekilde ticaret yapan firmalar sosyal medya araçlarını sıklıkla kullanmaya başlamışlardır.

Bu konuda bahsedilen sosyal medya araçlarının sadece facebook ve twitter olduğunun düşünülmesi ise oldukça eksik olacaktır. Sayılan ortamlar dışında ürün ve hizmet fotoğraflarını paylaşabileceğiniz pinterest, her türlü paylaşımda bulunabileceğiniz bloglar ve daha birçok ağ da bulunmaktadır. Peki, bu ağlar nasıl e-ticareti bu denli etkiliyor? Öncelikle bu ağlar sayesinde firmalar müşterileriyle yakın ve hızlı bir etkileşim yaratabilmekte. Bunun dışında sayılan ağlar sayesinde üye sayısı arttırılabilmekte ve ağların sahip olduğu uygulamalar sayesinde kampanyalar düzenlenebilmektedir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.