Sosyal Medya Profilinin İş Hayatına Etkileri

Özellikle son yıllarda işe alım süreçlerinde sosyal medya profilleri en çok kontrol edilen mecralar olarak karşımıza çıkmaktadır. İşverenler işe başvuranların profillerini kontrol ederek haklarında en doğru bilgiyi elde etme yoluna gitmektedir. Bu nedenle kişilerin sözü edilen profilleri en etkili bir şekilde hazırlamaları ve gereksiz paylaşımlardan kaçınmaları gerekmektedir. Peki, işe alım süreçlerinde en çok kullanılan sosyal medya ağları hangileridir ve iş hayatını bu profiller nasıl etkilemektedir?

İşverenler tarafından özellikle insan kaynakları alanında en sık kullanılan ağ LinkedIn’dır. Bu ağda oluşturalan CV içerikli profiller işe alımda kontrol edilirken, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ağları da özellikle iş arayanların kişisel özellikleri açısından dikkate alınmaktadır. Sosyal medya ağlarının iş hayatına etkilerinden bir diğeri de firmaların reklam ihtiyaçlarını bu yolla karşılamalarıdır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.