Selfie’ nin TDK Onaylı Türkçe Karşıtı

Son zamanlarda popüler çılgınlığa dönüşen ve üreticilerin Selfie çekim için ön kamera çözünürlüklerini arttırmaya başlatan kendi kendini çekme yani Selfie‘nin geçtiğimiz günlerde Türkçe anlamı açıklandı.

TDK aradan uzun zaman geçmesede bir kaç zamandır 5 kelimeden birini seçmek için Facebook sayfası üzerinden oylama yaptı, oylamaya göre isimler şöyle “özçekim“, “kendiçekim“, “görçek“, “kendinçek” ve “bakçek”.

TDK tarafından geçtiğimiz günlerde sonuç açıklandı ve oylama üzerinden en çok oy alan Özçekim kelimesi Selfie’nin karşıt anlamı olarak kabul ettiğini bildirdi.

TDK toplanip kararını verdi ve en çok oy alan kelimeyi yani Özçekim‘i seçti, karar sosyal medya üzerinden açıklandı.

Günümüzde hala selfie olarak kullanılan uygulamanın artık diğer ismi özçekim olmuşken bazı kişiler tarafından bu isim eleştirildi. Özçekim ön kameradan çekmek anlamına değil , kendini çekmesi demek . Fakat selfiler grup olarak çekildiğinde sadece özçekim kendini çekim yapmış değil genelin çekimini yapmış oluyorsunuz . Bu eleştrilere rağmen uygulamaya sadık hareket eden TDK özçekim‘i listelerine aldı.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.