3D Yazıcılar ve Kötü Amaçlı Kullanım

Son yıllarda teknoloji dünyasına giriş yapan en önemli icatların başında hiç şüphesiz ki Üç boyutlu yazıcılar geliyor. Gerek yazılımsal gerekse donanımsal açıdan tamamen insanlığın faydası için icat edilen bu aletlerle yapılan ilk üç boyutlu tasarım ise gerçeğiyle birebir olacak şekilde olan bir insan kalbi oldu. Hatta bu mucizevi icatla evler, kemikler bile yapıldı. Ancak tabi ki bugüne kadar her mükemmel icat sadece başlangıçta güzel amaçlar için kullanıldı. Çinlilerin Barutu bulduklarında hangisinin aklına ateşli silahlar için kullanılacağı gelirdi ki? İşte son dönemlerin en mucizevi icatlarından olan bu üç boyutlu yazıcılar da kötü amaçlı kullanıcıların ellerine geçme tehlikesi yaşıyor.

Üç Boyutlu Yazıcılar Ne Gibi Kötü Amaçlarda Kullanılabilir?

Üç boyutlu yazıcılarla ev, bire bir boyutlarda kemik ve gerçek işlevlere sahip kalp bile yapılabiliyor. Hal böyle olunca bulunma amacı ne kadar iyi niyetli olursa olsun kötü amaçlı kullanıcıların da bu icadı yapan insanlar kadar zeki olduklarını unutmamak gerekiyor. İnternete sızan üç boyutlu silah modellemeleri ile birlikte bu icadın ne gibi kötü amaçlarda kullanılabileceği yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Özellikle üç boyutlu yazıcıların malzeme fiyatlarının düşmesi ve yazıcının da 800 Euro gibi bir fiyata satılıyor oluşu insanların evlerinde bile bu tarz aletler üretebileceği anlamına geliyor. Hiç bir kontrol olmaksızın kullanıcıların şirketlerine veya evlerine bu icattan koymaları insanlık adına gerçekten çok büyük tehlikeler çağrıştırıyor.

Tabi ki herkes böyle büyük bir icadı kullanmayı ister. Ama nasıl kullanıldığı tamamiyle kullanıcının elinde. Elinizdeki mucizevi aleti insanoğlunun yararları ve geleceği için mi kullanırsınız yoksa savaşlar, kötülükler ve gerileme için mi? Bu tamamiyle size kalmış…

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.