Programsız Yasaklı Sitelere Nasıl girilir?

Günümüzde bazen çok haklı, bazen ise çok saçma sebepler ile internet yasakları olmaktadır. Güvenlik ve  kişisel bilgileri koruma adına konulan bu yasaklar  internet kullanıcıları tarafından hoş karşılanmayan bir durumdur. Özgürlüklerinin kısıtlandığını düşünen kullanıcılar, yasaklı internet sitelerine girebilmek için çeşitli yollar denemekte, program ve arayüz yazılımcıları da bu konuda çeşitli yazılım ve arayüzler sunmaktadır.

Bu yazımızda, bahsettiğimiz yöntemler ile “Yasaklı internet sitelerine nasıl girilir” sizlere anlatmaya çalışacağım.

Yasaklı internet sitelerine girebilmek için bildiğimiz bir çok arayüz sitesi mevcuttu. Basit işlemler ile istediğimiz yasaklı siteye rahatlıkla giriyorduk. Bu sitelerden bazıları vtunnel.com, Ktunnel.com en fazla öne çıkan yasaklı sitelere giriş arayüzleriydi. Fakat son 3 aydır Vtunnel’e giriş yapılamamakta ve Ktunnel’e ise mahkeme tarafından  tedbir kararı konulduğunu görmekteyim.  Sıkıntı yok. Bunların Dışında Yasaklı sitelere giriş yöntemleri olarak kullanabileceğimiz onlarca yol var. Bunlardan pratik kullanabileceğimiz bir kaçından bahsedelim.

Btunnel.com : Btunnel.com tıpkı Vtunnel ve Ktunnel kardeşleri gibi “yasaklı sitelere girme” konusunda hızla popüler olmaya başladı bile. Mahkemeler yasaklı sitelere giriş arayüzlerini kapattıkça, btunnel gibi daha onlarcasının açılacağı kesindir. Btunnel.com’a girdikten sonra, Arayüzün üst kısımlarından İngilizce olarak “Enter a URL below to browse the internet securely!” yazar. Altında ise girmek istediğimiz yasaklı sitenin adresini yazacağımız bir kutucuk  göreceksiniz. Bu kutucuğun içinde örnek olarak http://www.youtube.com adresi yazmaktadır. Siz bu adresi silip oraya girmek istediğiniz yasaklı sitenin adresini yazıp enter’a basarak, yada alttaki “Begin browsing” butonuna tıklayarak istediğiniz yasaklı siteye girebiliyorsunuz J Site adresi yazarken illaki http:// şeklinde yazmanıza da gerek yok. Normal internet tarayıcınıza yazar gibi, youtube.com yazarakta girebilirsiniz. Yasaklı sitelere giriş yöntemi olarak, şuan için bana göre en basit ve hızlı yöntem Btunnel.com’dur.

hidemyass.com : Hidemyass’ta Btunnel gibi, yasaklı sitelere giriş için kullanılan arayüz sitelerinden bir tanesidir. Bu tarz sitelere vekil sunucular denildiğinide söyleyeyim. Çalışma şekli tıpki yukarıda bahsettiğim Btunnel vekil sunucusu gibidir. hidemyass.com’a girdikten sonra Web Proxy yazan kısmın altındaki kutucukta bulunan adresi silip, girmek istediğiniz yasaklı sitenin adresini yazarak enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Yukarıda bahsettiğim iki vekil sunucuda tamamen ücretsizdir. Fakat bu sunucular üzerinden yasaklı sitelere girdiğinizde, sürekli reklamlar çıkmaktadır. Adeta reklam çöplüğüdür. Eğer yasaklı bir siteye bu sunucular üzerinden girmek isterseniz, bu reklamlara da katlanmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

VPN (Sanal Özel Ağ): Yukarıda bahsettiğimiz vekil sunucular ile yasaklı sitelere giriş yöntemleri ücretsizdi. Vpn yöntemi ise ücretli bir yöntem olup, yurtdışında bulunan bilgisayarlar üzerinden yasaklı sitelere giriş yapabilmektesiniz.  Bu vekil sunucular gibi reklamsız ve daha güvenilir bir yöntemdir, ama ücretlidir. Yasaklı siteye bağlanmak istediğiniz de, bilgisayarınız önce yurtdışında bulunan VPN bilgisayarlarına bağlanır ve o bilgisayarlar aracılığıyla girmek istediğiniz yasaklı siteye girmiş olur.

DNS Ayalarlarını Değişerek Yasaklı Sitelere Giriş: Bunu yapmak için bilgisayarınızın Başlat menüsüne tıkayın. (Sol En alt köşe), Ayarlar sekmesini seçin, Denetim masası’na tıklayın, Ağ Ayarları bölümüne gelin ve Yerek Ağ bağlantısı Durumu panelini açın.

Bunları yaptıktan sonra, Özellikler kısmına tıklayarak İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) kısmına iki kez tıklayın. Burada Genel sekmesi altında bulunan “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” kısmını aktifleştirin.

Daha sonra “Tercih Edilen DNS sunucusu” bölümüne 8.8.4.4, diğer DNS sunucusu kısmına da 8.8.8.8 yazarak Tamam’ a tıklayınız.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.