Teknoloji Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Teknoloji Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir

Teknoloji kısaca, insanlığın ihtiyaç duyduğu alet ve gereçlerin yapılabilmesi için gereken bilgi birikimi ve yetenekler bütünlüğüne verilen isimdir.
Bilim ve mühendisliğin ortaya çıkmasını sağlayan teknoloji, insanoğlu için günümüzün en önemli bilimsel uygulamaları olarak kabul edilebilir.

Peki teknoloji bizler için neden bu kadar önemlidir?

Günümüzde, insanlar sürekli olarak bazı konularda sorunları olduğunu ve bunu kolaylaştıracak herhangi bir şey olmadığını söylerler ve bundan yakınırlar.
Ve var olan bu sorunların çözülmesi için insanlığın en büyük yardımcısı ise teknolojidir. Teknolojik gelişmeler, mühendislik ve üretkenlikle birleşerek insanlığa faydası dokunacak olan icatların gelişmesini sağlar.

Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

Teknoloji ülkelerin gelişmesinde ve tabiri caizse çağ atlamasında önemli bir rol oynar. Teknoloji insanların bilgi alışverişi yapmasını oldukça basit bir hale getirmiştir. Örnek olarak saniyeler içinde Türkiye’den Amerika Birleşik Devletleri’ nde yaşayan bir arkadaşınıza fotoğrafınızı gönderebilir veya ondan neler yaptığını öğrenebilirsiniz.
İnternetten yapılan alışverişler sayesinde dışarı çıkmaya vakti olmayan veya sağlık sorunları sebebiyle dışarı çıkamayan insanların hayatında son derece bir rahatlama gerçekleşmiştir.
Teknolojinin tıp alanında gösterdiği gelişmeler sayesinde eski zamanlarda tedavisiz olarak görülen bazı hastalıklar artık erken teşhis sayesinde kolaylıkla tedavi edilebiliyor.
Teknolojinin ulaşım alanındaki gelişimi sayesinde ise eskiden atlarla ve fillerle gerçekleştirilen seyahatlar günümüzde hızlı tren, uçak ve arabalarla gerçekleştiriliyor.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknoloji insanların tembelleşmesine neden olarak onları hazırcılığa ve tüketici çılgınlığına iter.
Teknoloji çevre kirliliğinin artmasına sebebiyet verir ve küresel ısınmaya neden olur.
Teknoloji sebebiyle, çözümü yine teknoloji sayesinde bulunabilen hastalıklar meydana gelmiştir.
Neredeyse tamamı elektrik ile çalışan teknolojik aletler sebebiyle insanlar gereğinden çok daha fazla elektromanyetik alana maruz kalarak fiziksel ve zihinsel olarak zayıf düşer ve belirli hastalıklara yakalanırlar.
İnsanların kurdukları iletişim tamamiyle sanal ortamdan ibaret olmaya başlamıştır. Yüz yüze görüşme oranı git gide düşmektedir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.