GreenScreen Teknolojisi

1940 yılında sinema dünyasına giren ve döneminin teknolojisi sebebiyle çok büyük yapıtlara imza atılmamış da olsa bu tekniği ilk kullanan kişi olan Larry Butler’a The Thief of Bagdad ( Bağdat Hırsızı ) filmi ile Oscar Ödülü kazandıran bu teknik sayesinde
bir çok zorlu sahne çok daha basit şekillerde çekilebiliyor.

Peki GreenScreen yani Yeşil Ekran veya Yeşil Perde adını verdiğimiz bu teknoloji nedir, nerelerde kullanılır?

GreenScreen teknolojisini en basit şekilde anlatmamız gerekirse, kullanılan tek renk arka plan sayesinde farklı iki görüntünün birbirinin üzerine oturtulmasını sağlayan teknoloji olarak tanımlayabiliriz.

Teknolojinin temel işleyişi şu şekildedir;

Öncelikle tek renk arka plan önünde çekilmesi gereken sahneler çekilir. Çekimler tamamlandıktan sonra post – production aşamasında çeşitli bilgisayar programları sayesinde var olan bu tek renk arka plan silinir. Ardından da tek renk arka plan yerine koyulması gereken görüntü koyulur.

Bu şekilde daha önceden tek renk arka planımızın önünde çekilmiş olan sahne asıl olması gereken yerde yerini almış olur.

Bu teknik günümüzde hemen hemen her filmde kullanılmakla birlikte daha çok zorlu, çekimleri pahalı ve tehlikeli sahnelerde kullanılmaktadır. Çünkü bu teknik sayesinde maliyet, tehlike ve oyunculara gelecek zararlar minimuma indirgenmektedir.

Neden GreenScreen?

GreenScreen teknolojisi genellikle kullanıldığı yapıtların maliyetini düşürür, zamandan oldukça büyük bir tasarruf edilmesini sağlar, ve çekilmesi çok büyük tehlikelere yol açacak olan sahnelerin çekilmesini sağlar.
Örnek vermek gerekirse uzayda geçecek bir filmin oldukça büyük bir kısmı bu teknoloji sayesinde gerçekleştirilmektedir. Veya 300 Spartalı filminin tamamı bu teknolojiyle çekilmiştir.

GreenScreen Teknolojisinde Neden Renk Seçimi Önemlidir?

GreenScreen teknolojisi kullanılırken genellikle mavi veya yeşil renkler seçilir. Çünkü genellikle insan tenine en uzak renkler bu renklerdir. Bu durumun önemliliği ise post – production esnasında ortaya çıkmaktadır.
Yeşil veya mavi rengin seçilmesi bu aşamada rengin bilgisayar tarafından insanlardan daha kolay bir şekilde ayırt edilmesine ve gerekli işlemlerin daha kolay biçimde gerçekleştirilmesine yardımcı olmaktadır.
Yeşil rengin genel olarak daha fazla seçilmesi ise ton ve kontrast açısından daha verimli bir renk olmasıdır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.