Domainin SEO’ya Faydaları

Öncelikle domainin ne olduğundan bahsetmek gerekirse, domain sitenizin ismi olarak kısaca tanımlanabilmektedir. Sözü edilen domainlerin uzantıları com, org, net, tr vb. şekillerde çok çeşitli olabilmektedir. Örnek domain olarak siteadı.com verilebilir. Peki, domain isminin SEO’ya etkileri nelerdir? Bu soruyu kısaca yanıtlamaya çalışalım.

İlk olarak şu belirtilmelidir ki domain uzantısının SEO’ya hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Çünkü arama motorları gözünde her uzantı aynı şekilde indekslenmektedir. Aynı şekilde domain süresinin de SEO’ya etkisi bulunmamakla birlikte arama motorlarında yükselmek için SEO’ya uygun bir domain seçmek oldukça önem taşımaktadır. Bunu nasıl yapacağımız ise 3 maddede özetlenebilmektedir.

1. Firmanızın ya da markanızın ismini taşıyan domainler tercih edin.

2. Firma veya marka ismi yanında anahtar kelimeyi de içeren domain tercih edin ya da

3. Sadece anahtar kelimenizden oluşan domain seçin.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.