Yeni E-ticaret Modelleri

Klasik ticaret modelleri göz önüne alınarak yapılan e-ticaret modelleri günümüzde yerini yepyeni e-ticaret modellerine bırakmıştır. Sözü edilen modelleri ise 4 başlık altında toplayarak açıklamak çok daha yararlı olacaktır.

1. Fırsat Siteleri: Bu siteler günümüzde oldukça yaygın olmakla birlikte, çalışma mantığı oldukça basit olarak işlemektedir. Sözü edilen siteler üyelerine günlük olarak çok uygun fiyatlara ürün ve hizmet anlamında fısatlar sunmakta ve müşteriler fırsat yakalamış olurken, mal ve hizmet sunan firmalar sürümden kazanıyor.

2. Sanal Ürün ve Sanal Para: Sanal ürün ve sanal para birimleri genelde facebook gibi sosyal medya araçlarında olan e-ticaret şekillerindendir. Sözü edilen araçtan sevdiklerinize sanal para ile hediyeler alıp gönderebilmektesiniz. Bu hediye uygulama ya da oyun olabilmektedir.

3. Özel Satış: e-ticaret: sitelerinin her üye yapılan kişi için üyelerine yaptığı özel indirimlerdir. Yapılan indirimler genelde üyelere gönderilen indirim çekleri şeklinde olmaktadır.

4. Sosyal Ticaret: Ürün ve hizmetlerin sosyal medya aracılığıyla müşterilere ulaştırıldığı e-ticaret şeklidir. Diğer modellerden farklı olarak bu sistemde müşteri yorumlarına dayalı bir ticaret söz konusu olmaktadır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.