Dokunmatik Ekranlar Nasıl Çalışır?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hayatımıza giren dokunmatik ekranlar altında bulunan sistemi bilmeyen kişilere göre birer Ütopya olabilir. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bütün bu ütobik sistemin arkasında da elektronik yatmakta. Şimdi dilerseniz bu güzide eşyaların nasıl çalıştığını inceleyelim.

Dokunmatik ekranlarda dokunuşu algılayan 3 temel sistem bulunmaktadır.

Bunlardan birincisi ikili direnç sistemi olarka adlandırılır. Cam panelin kaplanması için iletken maddeler kullanılmaktadır. Ekran açıkken iki katmandan akacak olan elektrik akımı bu katmanları birbirinden uzak tutmaya yarar. Arada bulunan çizik koruma katmanı sebebiyle kullanıcı ekrana dokunduğu anda var olan bu iki katmanın birbirine dokunması zorlaşır. Kontak sağlandığı anda kullanıcının dokunduğu noktada bir elektrik alan değişimi meydana gelir. Sonrasında dokunulan bu noktanın koordinatları
bilgisayara oradan da bu dokunuşun ne anlama geldiğini işleyecek olan mikroişlemciye gönderilir.

İkinci sistem kapasitif sistemdir. Bu sistem cam panelin hemen üstünde bulunmakla birlikte elektrik şarjını tutan bir katmandan oluşur. Kullanıcı ekrana dokunduğu anda şarjın bir kısmı kullanıcıya geçer. Şarjın azalma miktarı ekranın dört tarafına yerleştirilen sensörler tarafından ölçülür. Ve bu dört köşede bulunan sensörler sayesinde kullanıcının dokunduğu noktanın koordinatları belirlenmiş olur.

Dokunmatik ekranların üçüncü sistemi ise yüzey akustik dalga sistemidir. Bu sistem camın kenarlarına yerleştirilen güç çevirici ve yansıtıcılardan oluşur. Güç çeviricilerin birbirlerine gönderdikleri sinyaller yansıtıcılar tarafından yansıtılır ve kullanıcı ekrana dokunduğunda yansıma sapar. Sapan bu yansıma sayesinde dokunulan noktanın koordinatları belirlenmiş olur. Yüzey akustik sistemi ışığın tümünü geçirdiği için daha net bir görüntü verilmesini sağlar. İkili direnç sisteminde bu oran %75 iken
kapasitif sisteminde ise %90dır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.