Doğru Kullanım İle Laptoplarınızın Batarya Ömrünü Uzatabilirsiniz

Günümüzde en çok kullanılan teknoloji ürünlerinden olan dizüstü bilgisayarların en önemli problemlerinden birisi de kısa sürede bataryaların bozulması ve batarya ömrünün kısalmasıdır. Ancak, doğru kullanım ile batarya ömrünü uzatmak mümkündür. Nasıl mı?

İlk olarak bu konuda alabileceğiniz önlemler batarya tipine göre ikiye ayrılmaktadır. Eğer bilgisayarınızı fişe takılı kullanıyorsanız ve bataryanız Lityum-iyon tipiyse bataryanızı tam olarak boşaltmadan %40 doluluk seviyesindeyken çıkarın ve güneş ışığına ve neme maruz bırakmadan saklayın. 3 ayda bir kullanın ve yine çıkarmanız gerekiyorsa %40 doluluktayken çıkarıp aynı şekilde saklayın. Eğer yine fişe takılı kullanıyorsanız ve batarya tipiniz Nikel Metal hidrit ise bu kez bataryayı tam şarj ve tam deşarj halinde kullanmaya özen gösterin.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.