PHP Yuvarlama Fonksiyonu

Php matematik işlemlerinde sayıları yuvarlama işlemini ceil() , floor() , round() fonksiyonları yapmaktadır. Sayfalama yaparken Bu üç fonksiyon çok işimize yarayacak.

Ceil fonksiyonu rakamı yukarı yuvarlar. Örneğin elimizdeki rakam 10 ise ceil fonksiyonun döndüreceği rakamda 10’dur. Ama virgülden sonra rakamlar varsa ceil fonksiyonu rakamı yukarı yuvarlıyacak sonuç:11 olur.

ÇIKTI:

Floor fonksiyonu ceil fonksiyonun tam tersi işlem yapar yani rakamı aşağıya yuvarlar. Yukarıda verilen örneğimizi floor fonksiyonu ile tekrar yazalım.

ÇIKTI:

 

Round fonksiyonu bildiğimiz yuvarlama işlemini yapar. Virgülden sonraki rakam 5’ten küçükse aşağı , 5 ve 5’ten büyükse yukarı yuvarlar. Round fonksiyonun güzel bir özelliği ise virgülden sonra yuvarlanacak rakam belirleyebiliyor olmamızdır. Örneğin virgülden sonra 6 basamak varsa biz 2 basamağının görünmesi için 2 parametresi veririz.

ÇIKTI

 

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.