Zararlı Yazılım Ne Demek?

Kötü amaçlı yazılım veya malware kötü amaçlı yazılım, bilgisayar sistemlerine zarar vermek (çökertmek, donanımların birini veya bir kaçını çalışmaz hale getirmek), bilgi çalmak veya kullanıcıları rahatsız etmek gibi amaçlarla hazırlanmış yazılımlardır. Bu yazılımlara örnek olarak virüsler, solucanlar, truva atları, keyloggerler verilebilir. Genellikle yazılım olarak tanımlanmalarına rağmen bazen basit kodlar halinde olan uygulamalar bulunmaktadır. Bu küçük uygulamaların yaptığı işler çok büyük olabilir.

Bazen scumware (kirli yazılım) olarak da anılan zararlı yazılımlar, hemen hemen her programlama veya betik (script) diliyle yazılabilmektedir. Birçok farklı dosya türü içine entegre edilebilmektedir. Bu da bu kötü yazılımların farklı uygulamalarla istenilen yere taşınabileceğini göstermektedir.

Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ile bilgi ve bilgisayar güvenliği konusunda en ciddi tehditlerin başında kötü amaçlı yazılımlar  (virüs ve çeşitleri) gelmektedir. Virüsler bulaştığı bir bilgisayar sisteminde veya ağ üzerindeki diğer makinelerde zarara yol açmak veya çalışmalarını aksatmak için hazırlanmış yazılımlardır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.