Java Server Pages Nedir?

Web sayfalarında Java dilini kullanarak dinamik web sayfaları oluşturmamızı sağlar. JSP (Java Server Page) HTML dili içine yazılır ve özel taglar kullanarak ” <% . . . . %> ” yazılır.

JSP, Servlet uzantısıdır. HTML içerisine yazdığımız JSP kodları sunucuda Servlet’e çevirilir. JSP’ler Java Beans’ler ile çalışır. Ayrıca programcıya daha rahat bir geliştirme imkanı sunar. Eğer Java biliyorsanız HTML içerisine zorlanmadan JSP kodlayabilirsiniz. JSP Platform bağımsızdır. Bu platform Java desteği olan her yerde rahatlıkla çalışabilir. Başka bir güzel yanı ise Java Class’ları ile birlikte çalışabilmektedir.

JSP bir Java uygulamasıdır. Bundan dolayı JSP’de yazdığınız kodların çalışması için bu kod dosyalarını Web Sunucularına değil Uygulama Sunucu’suna atmanız gerekmektedir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.