JavaScript’te Genel Bakış

JavaScript Nedir?
JavaScript NetsCape firmasının geliştirmiş olduğu, web sayfalarına dinamiklik ve etkileşim kazandıran bir dildir. HTML etiketlerinden <head>… </head> arasına yazılır. JavaScript kodlarını <script>… </script> tagleri arasına yazarız. Bu sayede browserler bu kod bölmesinin Java Script kodu olduğunu anlar.
JavaScript Ne İşe Yarar?
JavaScript hazırladığımız web sayfalarına dinamiklik kazandırır. Sayfa yenilemeden işlemler yaptırabiliriz. Örnek verecek olursak; saat, dakika ve saniyeyi yazdırırız. Herhangi bir sayfa yenilemesi olmadan saniyeyi anlık olarak çekebiliriz.
JavaScript kodlarını her tarayıcı aynı yorumlamamaktadır. Tarayıcı farklılıkları tüm web alanında sorun olduğu gibi bunda da sorun oluşturmaktadır. Burada bize düşen ortak çalışabilecek kod blokları oluşturmaktır. Yazdığımız JavaScript kodlarını her tarayıcıda deneyip sonuçlarını görüp, ona göre kod bloklarımızı düzenlemeliyiz.
JavaScript geçtiğimiz dönemlerde uzun bir süre sessiz kalsa da özellikle son birkaç yıldır büyük ölçüde kendini göstermektedir. JavaScript büyük firmalar olan Google, Facebook, Twitter vb. tarafından büyük ölçüde kullanılmaktadır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.