HTML5 Article ve Section Elementi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere HTML5’te kullanılan article ve section elementleri hakkında bilgi vereceğim. Bu elementler SEO açısından önemli ve gereklidir.

< article > Elementi sayfanıza yazmış olduğunuz yazının makale tarzı bir yazı olduğunu belirtir. Bu sayede yazılan yazının hangi gruba dahil olduğunu arama motorlarına belirtmiş oluyoruz. Kısacası sayfada yazılan yazı türünün makale veya deneme yazısı olduğunu belirtiyorsunuz.

Elementin kullanım şekli aşağıdaki gibidir.

<html>
   <head>
      <title>HTML5 Article Elementi</title>
   </head>
       <body>
        <article>
          <h1>Makalenin Başlığı</h1>
          <p>Makalenin içeriği</p>
        </article>
       </body>
</html>

 < section > Elementi de bölüm elementidir. Sitedeki sayfamızın içeriklerini bölümlendirmek için kullanacağımız bir elementtir.  Sayfanızda kullanacağınız <section> elementiyle sayfanızı HTML gibi bölümlendirmiş olup her bir sayfanız ayrı bir HTML başlığı varmış gibi görünecektir. Bu sayede arama motorlarında her bölüm için ayrı bir tanımlama yapabileceksiniz. Elementin kullanım şekli aşağıdaki gibidir.

<html>
   <head>
     <title>HTML5 Section Elementi</title>

   </head>
      <body>
        <section>
           <h1>Bölüm başlığı/h1>
           <p>Bölüm içeriği</p>
        </section>
      </body>
</html>

 

 

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.