JSON Nedir?

JSON (JavaScript Object Notation), Xml gibi kendi etiketlerini kendin oluşturabildiğin JavaScript tabanlı  bir veri değişim formatıdır. Bu yapının temel amacı veri alış verişi yaparken çok küçük boyutlarda veri alışverişini sağlamaktır. JSON Programlama dilinden bağımsız farklı bir teknolojidir. JSON’ u programcıların okuyup yazabilmesi oldukça kolaydır. Ayrıca JSON ile çok hızlı web uygulamaları, mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.

JSON, XML benzediğini ilk başta söylemiştim. XML’ in ne olduğunu da geçtiğimiz günlerde yazmıştım. JSON’ da XML gibi bir ağaç yapısına sahip ve isim & değer çiftlerinden oluşmaktadır. Bu durum C# dilinde bulunan hash table’ a benzetilebilir. Bunlarda ihtiyacımız olan etiketleri kendimiz oluştururuz. İlk önce JSON ile XML arasındaki farka bakalım. Öncelikle XML ile ilgili bir örneğimize bir bakalım.

<tur>
 <yazilim>
  <programci>CiN Yazılım…</programci>
 </yazilim>
</tur>

Önce JSON’ un yapısına bir bakalım ondan sonrada örneğini inceleyelim.

Nesne iki süslü parantez( {} ) arasına yazılır. Her isim’ den sonra: İki nokta üst üste gelir ve sonrasına değer yazılır. Oluşturulan her isim – değer çifti virgül ile ayrılır. JSON ile ilgili örnek aşağıdaki gibidir.

{
 "tur":"Yazılım",
 "sirket":"CiN Yazılım"
}

Yukarıda yazmış olduğumuz örnek temel bir JSON kullanımıdır. Bir nesnenin altında birden fazla isim – değer çiftinin olabileceği durumlarda söz konusudur. Böyle durumlarda nesne yazıldıktan sonra değer çifti yazacağımız yere [ ] köşeli parantezler yazılır. Bu köşeli parantezlerin arasında alt nesnelerimizi oluştururuz. Şimdi anlatmak istediğimi bir örnekle göstereyim daha kalıcı olsun.

{
 "tur":"Yazılım",
 "sirket":"CiN Yazılım",
 "programci": [
    {"ad": "Erdoğan CİN"},
    {"ad": "Emre ERİM"}
    ]
 }

İşte yukarıda açıklamada anlatmak istediğim bu kadar basit birşeydi. 🙂

JSON öğrenmek XML öğrenmekten daha basit ve JSON, XML göre daha basit bir yapıya sahiptir. Bunu ilerleyen zamanlarda yapacağımız örneklerle daha iyi kavrayacaksınız.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.