Html5 ve Seo

Yeni Html sürümü olan Html5’in kullanımının yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte akıllara takılan soru işaretlerinden bir tanesi de SEO’yu nasıl etkileyeceği konusunda olmuştur. Html5’de yapılan kod değişikliklerinin şüphesiz arama motorlarını etkilemeyeceği düşünülemez. Kodlara bağımlı olarak arama motoru algoritmaları da son güncelemelerle değişmektedir. Çünkü arama motoru örümceklerinin bu kodlara göre arama yapması ve buna göre siteleri yükseltmesi ya da daha aşağılara çekmesi gerekmektedir. Peki, arama motoru örümcekleri Html5’te yer alan hangi kodlara göre işlem yapacak;
1. <article > ——— </ article> etiketi arasında bulunan kısmı arama motorları tarafından yazı içeriği olarak algılanacaktır.
2. <time > ——— </ time> etiketi de seo için oldukça önemli bir etikettir. Çünkü artık arama motoru örümcekleri indeksleme saatine göre değil, bu etiketin arasında yer alacak bilgileri baz alarak indeksleme yapmaktadır.
3. <header > ——– </ header> etiketi arasında yer alacak metin site başlığı olarak algılanacak,
4. <summary > ——– </ summary> etiketi arasında kalan kısım ise eski sürümdeki heading gibi yazının başlığı olarak algılanacaktır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.