Html5’in Yeni Elemanları

Html yazılımı 1999 yılından bu yana oldukça değişmiş ve internet kullanıcılarının karşısına son olarak Html5 yeni elemanlarıyla birlikte çıkmıştır. Kullanıcı gereksinimlerine göre geliştirilen Html5’in yeni elemanlarını semantik/yapı elemanları, medya elemanları, canvas elemanları ve form elemanları şeklinde gruplandırmak mümkündür.
Yeni Semantik Elemanlar: article, aside, bdi, command, details, summary, figure, figcaption, footer, header, hgroup, mark, meter, nav, progress, ruby, rt, rp, section, time, wbr taglarıdır.
Yeni Medya Elemanları: audio, video, source, embed, track taglarıdır.
Yeni Canvas Elemanı: Genellikle grafik çizmek için kullanılan ‘canvas’ tagıdır.
Yeni Form Elemanları: detalist, keygen, output taglarıdır.
Ayrıca eski sürümlerde bulunup Html5’te bulunmayan elemanlar ise acronym, applet, basefont, big, center, dir, font, frame, frameset, noframes, strike, tt, u şeklinde sıralanabilmektedir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.