Hackerlerden Korunma Yolları

Hackerlerden bilgisayarımıza girip bilgilerimizi çalmasını enngellemek için ufak bir kaç önlem alabiliriz. Bunları ne iş yaparken nasıl bir önlem almamız gerektiğini sizlere kısaca anlatacağım ilerleyen zamanlarda ise bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgiler vereceğim. Şimdilik ufak önlemlerle lamer gibi acemi hackerlere bilgilerimizi kaptırmamak için aşağıdaki adımlara uyalım.

Şimdi bu adımlar nelermiş bir onlara bakalım.

  • Alışveriş yaptığınız sitelerin güvenilirliğine dikkat ediniz!

Alışveriş yaptığınız sayfanın güvenilir olduğunu anlamanın en kesin yolu, kredi kartı bilgilerinizi gireceğiniz sayfanın internet adresinin “http:// yerine https:// olmasıdır. Ayrıca, internet tarayıcınızın ya da ekranın sağ alt kısmında “Kapalı Asma Kilit işareti” olduğundan emin olmalısınız.Sayfanın güvenli olduğunu gösterir. Böylece firmanın SSL(Secure Sockets Layer) kullandığını anlarsınız ki bu SSL güvenlik protokolünün adıdır.

  • İyi bir antivirüs programınız olsun.

İnternetten indirdiğiniz bütün dosyaları antivirüs ile taratınız. İndirmiş olduğunuz dosyalardan virüsler vasıtasıyla hackerlerin bilgisayarınıza girmesini engelleyebilirsiniz.

  • Bilgisayarınıza uzaktan girişleri engelleyin.

Bunu nasıl yapacağınızı daha önceden yazmıştım. Buradan nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

  • Şifrelerinizi, güvenlik soruları ve cevaplarını tahmin edilmesi zor karmaşık bir yapıda oluşturunuz.

Nasıl mı? Şifre oluştururken büyük ve küçük harf, rakam, özel karakter (+-*/-_?={}&%’!”) bunlardan oluşaşan karma bir şifre oluşturunuz ki kırılması daha zor bir şifreniz olsun. Kötü niyetli hackerlere karşı önlem alabilesiniz.

  • Oluşturmuş olduğunuz ağ paylaşımlarında mutlaka şifreleme kullanın.

Aksi takdirde ip’nize ulaşan kötü niyetli bir hacker, internet üzerinden sadece bu numarayı kullanarak dosyalarınıza kolayca ulaşabilir ve size maddi manevi zarar verebilir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.