Google Trends Nedir?

Google Trends, belirlediğimiz anahtar kelimelerimizin ne kadar, hangi ülkelerden ve ne sıklıkta aratıldığını görmemizi sağlayan bir google aracıdır. Web sitesi sahipleri için oldukça faydalı olan bu araç sayesinde sitemizi kullanıma sunmadan önce belirlediğimiz anahtar kelimeler sayesinde sitemizin ortalama olarak kimlere ve ne sıklıkta hitap edeceğini görebiliyoruz.

Google Trends yapılan onca harcamamızın boşa gitmemesi için yapılandırılmış bir webmaster aracıdır. Çünkü sitemizde bulunduracağımız konular, sitenin teması veya sitenin alan adı için büyük miktarda paralar harcamamız gerekebilir. Ve kimse yaptığı onca yatırımın boşa gitmesini istemez. Burada da Google Trends uygulaması devreye girer. Google Trends’in kendine ait olan aratma bölümüne anahtar kelimelerimizi yazarak hangi coğrafyalara hitap ettiğimizi veya aratılan kelimenin bizim sitemize çekeceği kullanıcı sayısını tahmin edip planlarımızı buna göre şekillendirebiliriz.

İpucu: Anahtar kelimelerimizi sitenin içeriğine uygun bir şekilde ve daha çok kullanıcının arattığı şekilde belirlemeliyiz. Yani örneğin bir araba sitesi hazırlıyoruz. Ve 3 adet anahtar kelime belirledik. Bunlar; buji, cant ve araba olsun. Google Trends verilerine göre büyükten küçüğe sırasıyla araba, cant ve buji şeklinde aratılmış. Bu da demek oluyor ki biz bu 3 anahtar kelime arasından kendimize araba kelimesini seçersek sayfamız daha çok ve daha sık ziyaret edilecektir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.