Etik Hacker Kimdir ve Ne İş Yapar?

Bilişim suçları işleyen korsanların kullandıkları teknik ve yöntemleri bilen, korsanların eylemleri sırasında kullandıkları araçları ve yazılımları tanıyan, kısacası bilgisayar dünyasının kötü adamları ile aynı bilgi ve beceriye sahip, iyi niyetli güvenlik uzmanlarıdır.

Etik Hackerler güvenlik sistemleri hakkındaki bilgi ve tecrübelerini iyi yönde, faydalı hizmet maksadıyla kullanan profesyonel kişilerdir. Sıradan bilgisayar kullanıcıları, her hackerin kendilerine zarar vermek isteyen suçlular olduğunu düşünebilir.  Fakat iş böyle değildir Etik Hackerler kurum ve kişilerin haklarına saygılıdır ve onların yararlarına işler yapmaktadırlar.

Güvenlik sistemleri hakkında sahip oldukları bilgi ve tecrübelerini sorumlusu oldukları sistemin zayıflıklarını tespit etmek ve açıklarını kapatmak için kullanırlar.

Ağlarına yapılan saldırılara karşı nasıl tedbirler alınacağını bir tehdit unsuru oluştuğunda ve hatta oluşmadan önce güvenlik kalkanının oluşturulması ile ilgili atılacak adımları ve prosedürleri planlamak ve uygulamaktır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.