Hacker Türleri Nelerdir?

Hacker türlerini 8 başlık altında toplayabiliriz. Bunlar; Siyah Şapkalı Hackerler, Beyaz Şapkalı Hackerler, Gri Şapkalı Hackerler, Yazılım Korsanları, Hacktivist, Lamer, Script Kiddie, Phreaker. Şimdi bu başlıkların açıklamalarına bir bakalım.

Siyah Şapkalılar (Black Hat)

Her türlü programı, siteyi veya bilgisayarı güvenlik açıklarından yararlanarak kırabilen hacker’lardır. Sistemleri kullanılmaz hale getirir veya gizli bilgileri çalar. En zararlı hacker’lar siyah şapkalılardır.

 

Beyaz Şapkalılar (White hat)

Beyaz şapkalı hacker’lar yeteneklerini, siyah hacker’lara karşı çözümler üreterek kullanıyor. Güvenlik açıklarını arayan bu kişiler, şirketlere bu tarz durumlardan nasıl kurtulabilecekleri konusunda yardımcı oluyor. Beyaz hacker unvanı almış insanlar hayatlarını şirketlere, devlet kuruluşlarına ve istihbarat örgütlerine yardım ederek kazanıyor.

Yazılım Korsanları (Cracker)

Lisanslı yazılımların kodlarını baştan derleyerek veya içeriğine ek paketler oluşturarak lisanslarını ele geçiren kişilerdir. Örneğin; Windows 8 işletim sistemini yükledikten sonra girmeniz istenilen lisan numarası yerine internetten arayarak bulduğunuz activatörler ve ya yazılım korsanları tarafından tespit edilmiş lisans numaralarından birini girerek işletim sisteminizi tam sürüm yapabilirsiniz.

 

Gri Şapkalılar (Gray Hat)

Bilgi satarak hayatını kazanan insanlara deniyor. Parasız kaldıkları zaman çalışan bu kişiler elde ettikleri bilgileri rakip kuruma satıyor ya da firmanın kendisine ulaşıp cüzi bir rüşvet karşılığında bu açıktan faydalanmayacaklarına dair prensip sözü veriyorlar. Bu gruptaki insanların iyilik ile kötülük arasındaki ince çizgide kaldıklarında oluşmuştur ve genellikle boş kalmaz.

Hacktivist

Hacktivist’ler kendilerine göre kötü veya yanlış olan toplumsal veya politik sorunları dile getirmek amacıyla belirli siteleri hack’leyerek mesajlarını yerleştirirler.

Lamer

Lamer,Hacker olmaya özenen ve teknik yönden gelişmemiş kişilerdir. İnternette üç-beş siteden buldukları teknikleri yapıp kendilerini hacker diye adlandıran kişiler bu grupta yer alır. Yeterli teknik beceriye sahip olamadıkları için programlama gelişiminde ve güvenlik akışında yetersizdirler. İnsanlar tarafından saygı duyulmak isteyen kişilerdir fakat genellikler hacker olarak adlandırılmamaktadırlar.

Script Kiddie

Zararlı hacker türlerinden biridir. Çünkü Lamer’lere göre biraz bilgi birikimine sahiptirler ve ellerinde ki programları kullanmadan önce kullanımını anlatan dokümanları satır, satır okurlar. Başkalarının sistemlerine zarar vermeyi amaç edinmiştirler. Bu gurubun üyeleri genellikle Bilgisayara Meraklı Lise Öğrencileridir. Kullandıkları programın nasıl çalıştığı hakkında bir bilgileri yoktur ve teknik konulardan anlamazlar. Hacker dünyasının anarşistleridir. Eğer biri size HACKER olduğunu söylüyorsa bilin ki o muhakkak bir Script Kiddie’dir.

Phreaker

Telefon ağlarını hackleyerek bedava görüşme yapmaya çalışan kişilerdir. Genellikle kendi hazırladıkları devreler ile Santraller ile savaşırlar. Modern olanları daha gelişmiştir ve uluslararası hatlara veya VoIP hatlarına saldırırlar.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.