E-Ticaret Türleri

Genel anlamda dört adet e-ticaret türü bulunmaktadır. Bunlardan şirketler arası yapılan e-ticaret’in diğer adı B2B’dir. En yaygın kullanılan e-ticaret şekli olan bu ticaret türünde şirketlerin tedarikçi firmalardan mal veya hizmet alımı şeklinde yapılmaktadır. Diğer bir e-ticaret türü ise şirket- tüketici arası yapılan elektronik ticarettir. Bu pazarlama türünde tüketici yani halktan kişiler kurulan sanal mağazalardan her türlü ürün ve hizmet alışverişini yapmaktadırlar. Aslında en çok bilinen elektronik ticaret türüdür. Alım, satış, ödeme gibi işlemler elektronik ortamlarda yapıldıktan sonra ürün teslimi anlaşmalı kargolarla yapılmaktadır.

Bir diğer e-ticaret türü ise şirket- kamu idaresi arası elektronik ticarettir. Bu pazarlama kapsamına kamu ve firmalar arasında yapılan ticaret, haberleşme ve hizmet alımı gibi konuların hepsi girmektedir. Son e-ticaret türü ise tüketici- kamu idaresi arası yapılan elektronik ticarettir. Tüketici ve kamu arasındaki her türlü vergi, sağlık ve hukuksal hizmetler bu sistemin kapsamına girmektedir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.