Yazılım Geliştirme Araçları

IDE (Tümleşik geliştirme ortamı)
Tümleşik geliştirme ortamları, Genellikle derleyicileri – bağlayıcıları ortam içinden kullanabilmeyi ya da derleyici ve bağlayıcıya ortam içinden erişme yollarını sağlarlar (Make file vs.). Bunun yanı sıra;
• Derleyici ve bağlayıcı tümleşik olan yapılarda Hata ayıklama, Gözlem penceresi gibi bileşenler mevcuttur.
• Yazım işlemlerini kolaylaştıracak vurgulamalar ve uyarılar bulunmaktadır.
• Derleyici ve bağlayıcı parametreleri menülerden ayarlanabilmektedir.
• Yardımlar mevcuttur.
• Her yazılım dilinin kendi IDE si mevcuttur. Ancak bazı IDE’ler birden fazla yazılım dili için ortam sağlayabilir.
Derleyiciler: Bir derleyici, bir metin editörü yada  üzerinde yazılan program kodlarını, makinenin anlayabileceği OBJ kodlara dönüştüren bir uygulama yazılımıdır. Derleyicilerin birçoğu, Program dilinin yanı sıra makine dilinin(Assembly) de kullanılmasına izin verir.
Bağlayıcılar: Bir bağlayıcı, derleyici tarafından derlenmiş olan OBJ program kodlarını uygun bellek bölgelerine yerleştirerek, değişkenlerin ve sabitlerin bellek atamalarını ve iliklemelerini gerçekleyerek tek bir çalıştırılabilir program elde eden bir uygulama yazılımıdır (Windows için exe dosya). Örnek derleyiciler ve bağlayıcılar: MS VC++ 6.0 için CL.exe derleyici, Link.exe bağlayıcı KeiluVision 8051 için c51.exe derleyici, Ld51.exe bağlayıcı gcc.exe açık kaynaklı ücretsiz bir derleyici ve bağlayıcıdır.
Yorumlayıcılar (Interpreters): Yorumlayıcılar, program kodunu bir bütün olarak değerlendirmez. Bunlar program kodunu satır satır yorumlayarak çalıştırırlar. Bu nedenle günümüzde derleyicilere göre daha az uygulamalara sahiptirler, internet uygulamaları ve bilimsel alanda yaygın kullanılmaktadırlar.
•Bazı yorumlayıcılar, yazılan program satırını, daha etkin bir biçime çevirip, hemen uygularlar. Bunlar arasında: Perl, Phyton, Matlab, Mathcad gibi yorumlayıcılar sayılabilir.
•Bazı yorumlayıcılar ise, yorumlayıcı sistemin bir parçası olan bir derleyici tarafından önceden derlenip saklanmış kodları uygularlar. Java da bunlar arasında sayılabilir.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.