Android Nedir?

Açık kaynak kodlama sistemiyle geliştirilmiş bir işletim sistemi olan android Linux işletim sistemi tabanlıdır, Google ve Open Handset Allience tarafından kod sistemleri oluşturulmuştur. 150,000’den fazla uygulaması bulunan android sisteminin geniş bir geliştirme grubu bulunmaktadır. Bu kadar geniş bir geliştirici grubuna sahip olması ise açık kaynak kodlu olmasından kaynaklanmaktadır.

Linux kernel üzerine inşa edilmiş olan androidin ara katman yazılımı API C ve kütüpaneler diliyle yazılmış bir kod sistemidir. Diğer yandan, işletim sisteminin uygulama yazılımları Apache harmony üzerine kurulmuştur ve java-destekli kütüphaneler üzerinden çalışmasını yürütmektedir. Android, sistem üzerindeki java kodunu dinamik çevirmeli yapıda olan (JIT) Dalvik sanal makinası tarafından çalıştırılmaktadır. Android için uygulama geliştirenler genelde java kullanmaktadır.

 

 

 

 

 

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.