WordPress’te Host Değiştirme

Bazı zamanlarda yaşanan sıkınıtılardan ya da başka nedenlerden dolayı WordPress sitenizin hostingini değiştirmek durumunda kalmaktayız. Böyle durumlarda bize yardım edecek birçok yöntem bulunmasına rağmen biz sizlere en kolay uygulanan ve en yaygın kullanılan 2 yöntemden bahsedeceğiz.

1. Cpanel Full Backup Yöntemi

Basit ve etkili bir yöntem olan bu yöntemde ilk önce cpanel’e girilerek WordPress sitenin yedeği alınmalıdır. Ardından yedek bilgisayara indirilip cpanelin backup kısmından yeni hostinge yüklenmelidir. Bu şekilde nameserverlarımızı yeni hostinge yönlendirdikten sonra kök dizindeki wp-config.php dosyasından $table_prefix = ‘wp_’; kodunu bulup, kodu veritabanımızın kendi önekiyle değiştirip dosyayı kaydetmek gerekmektedir.

2. Başka Bir Site Kurarak Yayınları Taşıma Yöntemi

Önceki sitenin araçlar kısmından xml yedeğini alıp, eklentileri ve diğer ögeleri de ftp ile indirip nameserver’ları yeni hostinge yönlendirilmelidir. Ardından yeni WordPress’i kurup bu yedekler yeni siteye kurulmalıdır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.