SSL Nedir?

sslÖncelikle bu SSL neyin kısaltması ona bir bakalım. SSL Secure Socket Layer sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş bir şekilde yapılmasına imkan sağlayan bir güvenlik protokolüdür. 1996 yılında 3.0 versiyonunun çıkarılmasıyla hemen bütün Internet tarayıcılarının (Internet Explorer, Firefox, Google Chrome, Netscape Navigator, vb.) desteklediği bir standart haline gelmiştir. SSL bu zaman içinde çok geniş uygulama alanlarına yayılmıştır.
SSL’e yaygın web ortamında sunucu ile tarayıcı arasında iletişimin şifrelenmesinde kullanılır. SSL temelde standart bir algoritmadan oluşur. SSL’ yi milyonlarca web sayfası güvenli veri iletişimi için kullanılır. SSL’ de girilen bilgi sadece doğru adreste (bilginin girildiği adres) deşifre olur. Bu sistemde veri sunucudan istemciye doğru yola çıkarken şifrelenir. Bu şifrede sadece doğru adrese ulaştığı zaman deşifre edilir. Bu işlem olurken bu veri hem sunucu da hem de istemcide güvenlik doğrulamalarından geçer. Böylece verilerin güvenliği sağlanmış olur.

Veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan şifresinin uzunluğuna bağlıdır. Şifre uzunluğu bilginin korunması için çok önemli bir etkendir. Buna örnek verecek olursak; 8 bit üzerinden bir iletimin çözümlenebilmesi oldukça kolaydır. Bit, ikilik sayma düzeninde bir rakamı ifade etmektedir. 1bit, 0 veya 1 olmak üzere 2 farklı değer alabilir bunu bilmekteyiz. 8 bit ise sadece 28=256 olası farklı karakter içermektedir. Bir bilgisayar bu 256 farklı olasılığı sıra ile inceleyerek bir sonuca ulaşabilir yani şifrenin ve ya verinin çözümlenmesi kolaydır. SSL protokolünde 40 bit ve 128 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirmektedir. Şimdi buna da bir örnek verelim. Kötü niyetli bir kişi 128 bit’ lik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolar yatırım yaptıktan sonra 67 yıl gibi bir zaman harcamalıdır. Buradan anlayacağımıza göre SSL güvenlik sistemi tam ve kesin bir koruma sağlamaktadır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.