NATO’dan “Hackerlar Vurulabilirler!” Raporu

NATO’ nun, Soğuk Savaş sonrası dönemin tehditleri arasında saydığı siber saldırılar hakkında 20 uluslararası hukuk uzmanına 302 sayfalık bir rapor hazırlattığı ortaya çıktı.

ABD Siber Komutanlığı koordinatörlüğünde, 3 yılda hazırlanan rapor, konvansiyonel savaş kurallarının devletlerin birbirlerine karşı düzenlediği siber saldırılara nasıl uyarlanabileceğine dair yöntemler içeriyor.

302 sayfalık raporu hazırlayan uzmanlara göre devletler sivil kayıplara veya ağır hasarlara neden olan siber saldırılara geleneksel silahlar ile saldırılar yapılabileceğini açıkladılar.

Geçtiğimiz aylarda yayımlanan rapora göre kimyasal, biyolojik ve nükleer saldırılarda olduğu gibi, siber saldırılarla da kitlelerin ölümüne sebep olunabilir. Uzmanlar bu tür olumsuz sonuçlara yol açan siber saldırıların “silahlı saldırı” kategorisinde değerlendirileceği hükmüne vararak, saldırıya maruz kalan devletin meşru müdafaa hakkının doğduğu sonucuna vardı.

Rapora Estonya’nın başkenti Tallinn ismi verildi. Bunun sebebi bildiğiniz gibi  2007 yılında Estonya’ya düzenlenen bir siber saldırının ardından, NATO Tallinn’de Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi’ni kurmuştu. Rapora göre, barajlar, hastaneler gibi sivillere yönelik risk oluşturabilecek hedeflere yapılan saldırıların arkasında bir devletin kontrolünde olan şahıs ya da şahıslar olduğu ispat edilirse, saldırıya uğrayan devletin müdafaa hakkı çerçevesinde bu kişiler, yani hackerlar, meşru hedef haline geldiği açıklandı.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.