META Etiketleri

metaetiketleriSitemizin üst sıralara çıkabilmesi için vazgeçilmez özelliklerden olan meta etiketlerinin neler olduğunu bir çoğumuz bilmemekteyiz. Bu meta etiketleri doğru bir şekilde kullanıldığı zaman bizi üst sıralara doğru çıkarır. Meta etiketleri seo ile ilgilidir. Hemde web sayfası hakkında kısa bilgileri saklar.Mesela siteyi kim yapmış, kime ait, sitenin içeriği gibi çeşitli konularda bilgi verir.  Kısacası sitemiz hakkında kısa bilgileri içerirler. Bu meta etiketlerinin neler olduğuna bir bakalım.

 


Abstract:
Tüm site hakkında bilgi veren cümledir. Buraya sitenin kısa bir özeti yazılır.

Author:

Site yapımcısının adı, iletişim bilgilerinin bulunduğu etikettir.

Copyright:

Sitenin telif hakları konusunda bilgi veren etikettir.

Description:

Bazı arama motorlarının temel aldığı, site hakkında bilgi veren temel etiketlerden biridir.

Expires:

Sitenin içeriğinin hangi tarihte zaman aşımına uğradığını arama motorlarına ileten etiket.

Keywords:

Yine arama motorlarının temel aldığı, sitenizin içeriğini oluşturan kelimelerin bulunduğu etiket.Yani arama motorlarına hangi kelimeler yazıldığında sizin sayfanızın çıkmasını istiyorsanız onları buraya yazmalısınız.

Language:

Sitenizin varsayılan dilini belirten etiket. Burada sayfanızın hangi dilde olmasını istiyorsanız ona göre content’i belirlersiniz.

Revisit-After Tag:

Arama motorlarına, web sayfanızı ne kadar süre de (saat,gün,hafta) güncelleme yapacağınızı belirtirsiniz.

Refresh:

Belli aralıklarla sayfanın yeilenmesini sağlayan etikettir. Örnekteki 60, sayfanın 60 saniyede bir yenileneceğini belirtir.

Redirect:

Sayfanın, belli bir zaman sonra başka bir sayfaya yönlenmesini sağlar.Örnekte, sayfa 2 saniye sonra yazmış olduğumuz web sayfasına yönlenir.

Robots:

Arama motoru robotlarının,  site içerisindeki linkleri takip edip etmeyeceklerini gösteren etikettir.

Yukarıda yazdığı gibi kullanımları mevcuttur.


Bunlar dışında;

gibi bir kodla, sayfanın karakter kodlamasını belirtebilirsiniz. Bu kod, sayfanızdaki Türkçe karakterlerin düzgün görünmesini sağlar.


Önemli Bilgi:
Tüm meta etiketleri
 <head> .. </head> kodları arasına yazılır. Ayrıca XHTML standartlarına göre, meta etiketleri > ile değil /> ile kapatılır.

Örnek: 

 

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.