Neden C# Öğrenmeliyim?

Bugün sizlere C#’ i öğrenmemiz için birkaç nedenden bahsedeceğim. Öncelikle bu özellikler neler onları bir sıralayalım. Daha sonra bu maddeleri teker teker açıklayacağım.

  • Öğrenmesi Kolay
  • Yüksek Verimlilik
  • XML Desteği
  • JSON Desteği

Neden Öğrenmesi Kolay

C# (csharp) dilinin diğer dillere göre daha kolay öğrenilmesinin sebebi az sayıda kelime (keyword) olması ve basit kontrol yapılarından oluşmasıdır. C# ile geliştirilen Asp.NET, Silverlight, Microsoft Azure gibi Microsoft teknolojisiyle yazılım geliştirme aşamalarında başlangıç seviyesinden uzman seviyeye kadar anlatan birçok kitap ve kaymak bulunmaktadır.

C# ile program yazmamın en kolay yolu yine Microsoft’ un geliştirmiş olduğu Visual Studio ile yazılım geliştirilmesidir. Visual Studio ile kod ezberlemeye gerek yoktur. Çünkü bu programda kodlar hazır olarak yazılmıştır. Siz sadece nerede ne yazmanız gerektiğini bilmeniz yeterlidir.

Yüksek Verimlilik

C, C++ dilleriyle program yazmak diğer dillere nazaran daha uzun zaman alır. Bunun sebebi hem bu dillerin zor olması hem de hata yapmaya açıktır. Microsoft C#’ ı tasarlarken C ve C++’ da yapılan hataların önüne geçmek için birçok özellik eklemiştir. Buna bir örnek vermek gerekirse; if() deyiminde parantez içine gelen koşulun bool türünden olmalıdır. Yani C# if() parantez içindeki ifadenin integer (uzun tam sayı) veya türevi bir değer alırsa program derlenmez. Bu sayede hata olasılığı en az seviyeye inmiş olur. Bir metod çağırılırken alacağı parametre türü (ilerleyen zamanlarda parametreleri açıklayacağım) ne ise o parametre türünün dışında parametre ataması yapılırsa program hata verir.

XML (Extensible Markup Language) Desteği

Yazmış olduğumuz programların sadece makinada çalışması, intranet ve internet’ te açılan yönlerinin olması, başka sistemlerle kolayca etkileşim sağlamalıdır. Yani başka uygulamalar ile kendi arasında bilgi alıverişi yapılmasına olanak sağlamalıdır. İşte C# bu bilgi alışverişini XML dili ile sağlamaktadır. XML(Extensible Markup Language) dilinin giderek yaygınlaşmasından dolayı Microsoft .NET ve C# içerine XML desteğini eklemiştir. Microsoft C# ile uygulama geliştirirken XML verilerini ekleme de bizlere çok kolaylık sağlamıştır. XML, C# ile yapılan uygulamaların web servisleri ile iletişim kurup birlikte çalışmasına olanak sağlamaktadır.

 JSON (Javascript Object Notation) Desteği

JSON (Javascript Object Notation), XML’ e alternatif olarak çıkarılmış JavaScript tabanlı veri değiştirme formatıdır. JSON’ un temel amacı veri alışverişi yaparken daha küçük veri alışverişini sağlamaktır. JSON ile web uygulamaları geliştirebiliriz ve bu geliştirilen uygulamalara ulaşıp çok hızlıdır. Ayrıca JSON ile mobil uygulamalar geliştirebiliriz. Bu geliştirilen uygulamaları C# ile birleştirerek daha güçlü uygulamalar elde edebiliriz.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.