Html5 Placeholder ve Kullanımı

Html’nin diğer sürümlerinde dinamik, kaliteli görünüme sahip ve etkileşimli sayfalar yaratmak için javascript ve daha birçok eklenti kullanılmakta iken, Html5’te bu olaylar Placeholder ile kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Placeholder’ın en çok kullanıldığı alan ise arama kutucuklarıdır. Kullanımının oldukça basit olması ise kullanıcılarına büyük avantajlar sağlamaktadır.

Placeholder’ı arama kutuları için kullanmak için yapmanız gereken tek şey Html5 input alanına “placeholder=”Aramak için bir kelime yazınız.” özelliğini eklemekten ibarettir. Tüm input kodu ise aşağıdaki gibi olacaktır;

<input type="text" id="search" name="search" size="30" placeholder="Aramak için bir kelime yazınız."/>

Html5 Placeholder’ın bir diğer kullanım alanı ise internet siteleri için oluşturulabilecek her türlü formdur. Bu formlarda da kolayca işlem yapma imkânı sağlamaktadır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.