E-Ticaret Nedir?

E-ticaret olarak sanal ortamda yayılan elektronik ticaret 1995 yılından sonra  internet kullanımının yaygınlaşması ile ortaya çıkmıştır.
Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış ve ödeme işlemlerinin internet ortamında yapılması olayıdır. Elektronik ticaret üzerinden yapılan alışverişler 3 aşamadan oluşmaktadır.
Bunlar;

  • Reklam ve Pazar araştırması
  • Sipariş ve ödeme
  • Teslimat

E-ticarette mağaza 7/24 açık oluyor. Bu da müşterilerin istediği zaman alışveriş yapmasını sağlıyor. Bir güzel tarafı da dünyanın her yerine mağazamızın açık olmasıdır. Müşteriler ürünleri istediği gibi istediği kadar inceleyebiliyor. E-ticaret 2000’li yıllardan sonra yaşanan ve bilişimin hızlı gelişmesiyle hayatı kolaylaştırmasıyla yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. E-ticarette ürünler belli bir kitleye değil her kesimden insana sunulmuştur.

E-ticaretin ilk çıktığı zamanlarda bu sistemleri kullanmak çok pahalı idi. Günümüzde bu sistemi kullanmak o kadar pahalı değil. Ayrıca bu sistemin çıktığı zamanlarda internet kullanımı günümüzdeki kadar fazla olmadığı için bu kadar çok gelir sağlanamamıştır. Fakat günümüzde internet kullanımının artmasından dolayı e-ticaret siteleri de her gecen gün artmaktadır.

Hep e-ticaretin faydalarından bahsettik. E-ticaret sistemlerinin hiç kötü bir yanı yok mu?

Evet var. Öncelikle insan ilişkilerini bitirmektedir. Daha sonra mağaza, esnaf tarafından bakınca kar oranları çok düşüyor. Çünkü satış yapabilmek için fiyatlar sürekli aşağıya doğru çekilmektedir. Bu da bazı esnafların, mağaza sahiplerinin batmasına neden olmaktadır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.