B2B ve B2C Kavramları

b2b-b2cBugün sizlere B2B ve B2C ne demek onların ne olduğunu anlatacağım. İlk önce bunların açıklamalarının ne olduğunu anlatarak başlayalım. B2B Business to Business Türkçe anlamı da Firmadan Firmaya internetten satış anlamına gelmektedir. B2C ise Business to Customer yani Firmadan Müşteriye internetten satış anlamına gelir.
B2B ve B2C ifadeleri “be iki be” ve ya “be iki ce” diye okunmaz. Bu yazım şeklinin bu şekilde yazımını ilk olarak Amerikalılar pratik bir yazım şekli olarak piyasaya yaymışlardır. Buradaki “to” kelimesi İngilizce “two” kelimesinden gelmiştir. B2B’nin okunuşu “bi tu bi”, B2C’nin okunuşu ise “bi tu si”dir. Genel anlamda e-ticaret sitelerinin tanınması bakımında B2C’nin Pazar payı daha geniştir. Bunun nedeniyse direk son kullanıcıya yani ürünü müşteriye sunmasıdır.

2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki e-ticaret pazarının geliri 18,4 milyar TL’dır. Bunun ne kadar sektörel satışı içeren bir sistem olsada %60’ı B2B’ye ait, kalan %40’lık kısımda B2C’ye aittir. Bu araştırmaya göre toptan malzeme satan adresler daha çok kazanç sağlamaktadır.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.