Programlama ve Yazılım Nedir?

Programlama ya da yazılım nedir? Bilgisayarın fiziksel donanımlarının çalışmasını sağlayan komutlardır. Burada anlatmak istediğim bilgisayar bir işlem yapacağı zaman bir komut verilmesi gerekiyor bu komutların verilmesi işlemine de yazılım denmektedir. Örneğin, okulda derslerimizin kayıtlarını ve sınavlardan almış olduğumuz notları bir yerde tutup kolayca ulaşmasını sağlayan uygulamalara denir.
Buradan “bir program nasıl yazabiliriz?” sorusu aklınıza geldiğini hissetmekteyim. Yazılan program belirli bir işletim sistemine uygun olarak yazılır. Örneğin windows’ ta çalışan bir program linux’ ta çalışmaz. İşte bunun gibi örnekler uzayıp gitmektedir. Öncelikle hangi sisteme uygun bir uygulama yapacağımıza karar vermeliyiz. Bunu belirledikten sonra uygulamayı geliştireceğimiz programlama dilini belirlememiz gerekmektedir. Programlama demişken programlama bizim anlaşılır bir şekilde gördüğümüz ve ya geliştirdiğimiz uygulamaların bilgisayarın donanımlarının bu işlemi algılayıp yapabilmesi için makine diline çevirir ve daha sonra parçalar verilen komutu yerine getirir. Bu işlem sürecine programlama denir. Bundan sonraki yazılarımızda programlamanın nasıl yapılabileceği hakkında bilgiler vereceğim.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.