Veritabanı Yönetim Sistemi

veritabani-mantigiİngilizce Database Management System kısaca DBMS olarak bilinen Veritabanı Yönetim Sistemi(VTYS) veritabanı oluşturmak, tanımlamak ve veritabanlarındaki verileri işleyerek yeni bilgiler üretmek için kullanılan yazılımdır.
Veritabanı yönetim sistemi programları ile kendi veritabanınızı oluşturabilir veya kendi istekleriniz doğrultusunda özel uygulamalar geliştirebilirsiniz. Veritabanı yönetim sistemleri yaılım uzmanı olmayan kişilerin de kendi veritabanlarını tasarlayıp veritabanı uygulamalarını geliştirebilmelerine olanak sağlayan bir sistemdir.
Şu anda piyasada kullanılan veya geliştirilen, muhasebe, stok gibi kayıtları tutan programların tümü veritabanı dosya yapısını kullanırlar. Veritabanını kullanan bu tür uygulamalar, en basit açıklamayla ham bilgiyi alır ve işledikten sonra, raporlar halinde sonuçları kullanıcının hizmetine sunarlar.

Erdoğan CiN

1991 yılında Denizli'nin Çameli ilçesinde dünyaya geldi. İlkokulu memleketimde, liseyi Acıpayam'da tamamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünü bitirdikten sonra Entuğ Spor Dünyası' nda E-Ticaret Uzmanı olarak işe başladı, şuan Abiyefon' da Web Yazılım Geliştiricisi olarak çalışmaya devam etmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.